Pamiętajmy o zakazie wwozu mięsa na teren UE. A Ukraina znów hamuje import polskiej wieprzowiny

29 lipca 2014

Jeśli spędzamy wakacje poza krajami Unii Europejskiej, lub wyjeżdżamy do tych krajów nawet na krótko, pamiętajmy że istnieje unijny zakaz  indywidualnego przywozu mięsa i produktów mlecznych na obszar UE.

Każde mięso i produkty mleczne aby mogły zostać przywiezione na teren UE muszą najpierw zostać poddane kontroli weterynaryjnej. Dopuszcza się do przewozu do 2 kg mleka w proszku, pokarmu dla niemowląt oraz specjalnych środków spożywczych wymaganych zwg medycznych. Możliwy jest również przewóz wypatroszonych świeżych lub obrobionych produktów rybnych, do 20 kg oraz do 2 kg specjalnej karmy dla zwierząt domowych.

Tymczasem Ukraina po raz kolejny wprowadziła całkowity zakaz importu wieprzowiny polskiego pochodzenia. Ukraiński rząd argumentuje to pojawieniem się na terenie Polski afrykańskiego pomoru świń. W Polsce choroba tak spotykana jest jedynie u dzików żyjących na wolności. Jednakże zakaz ten nie dotyczy nie dotyczy państw, gdzie są przypadki zakażeń u świń hodowlanych. Takie państwa to Białoruś i Rosja, z którą Ukraińcy dodatkowo toczą nieformalną wojnę o swoje wschodnie kresy.