Pamiętajmy o zakazie wwozu mięsa na teren UE. A Ukraina znów hamuje import polskiej wieprzowiny

Jeśli spędzamy wakacje poza krajami Unii Europejskiej, lub wyjeżdżamy do tych krajów nawet na krótko, pamiętajmy że istnieje unijny zakaz  indywidualnego przywozu mięsa i produktów mlecznych na obszar UE.

Każde mięso i produkty mleczne aby mogły zostać przywiezione na teren UE muszą najpierw zostać poddane kontroli weterynaryjnej. Dopuszcza się do przewozu do 2 kg mleka w proszku, pokarmu dla niemowląt oraz specjalnych środków spożywczych wymaganych zwg medycznych. Możliwy jest również przewóz wypatroszonych świeżych lub obrobionych produktów rybnych, do 20 kg oraz do 2 kg specjalnej karmy dla zwierząt domowych.

Tymczasem Ukraina po raz kolejny wprowadziła całkowity zakaz importu wieprzowiny polskiego pochodzenia. Ukraiński rząd argumentuje to pojawieniem się na terenie Polski afrykańskiego pomoru świń. W Polsce choroba tak spotykana jest jedynie u dzików żyjących na wolności. Jednakże zakaz ten nie dotyczy nie dotyczy państw, gdzie są przypadki zakażeń u świń hodowlanych. Takie państwa to Białoruś i Rosja, z którą Ukraińcy dodatkowo toczą nieformalną wojnę o swoje wschodnie kresy.