Zabawki z atestem. O najstarszym sklepie zabawkowym w Przemyślu

30 listopada 2016

Oferta producentów zabawek jest ogromna, a przy tym też niejednokrotnie i zaskakująca. Czym kierować się przy ich zakupie, jak wybrać zabawkę, która będzie nie tylko bawić, ale i rozwijać podpowiada właścicielka stoiska z zabawkami „Eda” w D.H.”Szpak”.

Stoisko z zabawkami „Eda” w D.H. „Szpak” istnieje od 20 lat, a jego właścicielka z tą branżą związana jest już od lat 30. To właśnie dzięki temu długoletniemu doświadczeniu potrafi świetnie doradzić i pomóc przy zakupie zabawek, co w obecnych czasach przy wszechobecnych reklamach nie zawsze jest takie proste.

obraz00002

Wybierając zabawki należy pamiętać, że najlepszymi są takie, które poprzez zabawę uczą i rozwijają. Dobrze dobrane rozwijają myślenie logiczne i przestrzenne, koordynację, kreatywność, jak również zdolności werbalne. Im prostsza zabawka, tym bardziej pobudza do zabawy. Zabawki pomagają dzieciom poznać i zrozumieć otaczający ich świat. Dlatego odpowiednia zabawka powinna sprawiać, że dziecko: poznaje siebie i swoje możliwości, buduje poczucie własnej wartości, rozwija różnego typu inteligencję (np. wrodzoną, emocjonalną, społeczną), rozwija zdolności ruchowe, wzrokowe i słuchowe, uczy się rozwiązywać problemy, być samodzielnym, spostrzegawczym i wytrwałym, a także rozwija wyobraźnię, zainteresowania, poczucie estetyki.

Jak podają eksperci istnieją 4 zasady kupowania zabawek: zabawka musi być dobrana odpowiednio do wieku dziecka, musi być bezpieczna i starannie wykonana, musi być odpowiednio dobrana do celu rozwojowego, który rodzice chcą zrealizować, a także ma uwzględniać zainteresowania dziecka. Te wszystkie warunki spełniają zabawki ze stoiska „Eda”.

obraz00001

U Pani Eli – właścicielki sklepu dostaniemy zabawki dla dzieci w każdym wieku, począwszy od niemowlęcego, nawet do lat 108 jak podają producenci niektórych z nich.

Dziś nie sprzedaje się zabawka sama w sobie, ma coś dziecku dać, nauczyć, rozwinąć. Żyjemy w świecie komercyjnym i wielu producentów tych cech właśnie nie bierze pod uwagę. Rodzice wybierając zabawki często chcą dać swoim pociechom, to czego sami nie mieli w dzieciństwie, jednak wielu z nich zaczyna do tych wyborów podchodzić bardzo racjonalnie. Nasze doświadczenie nauczyło nas, że nie każdą reklamowaną zabawkę musimy mieć w swoim asortymencie. Jako sprzedawcy kładziemy także nacisk na zabawki z atestem – mówi właścicielka stoiska pani Ela Dutka.

Na stoisku „Eda” znajdziemy m.in. zabawki kreatywno – manualne, do przeprowadzenia doświadczeń – m.in.z chemii, fizyki, botaniki, elektroniki. Dzięki nim dziewczynki same stworzą biżuterię, serwis do herbaty, a nawet i perfumy czy mydełko. Na chłopców czekają modele m.in. samolotów, czołgów do sklejania i skręcania.

obraz00003

Rodzice coraz częściej sięgają po zabawki znane im z własnego dzieciństwa, takie jak gierki, pchełki, kości czy też gra Eurobiznes. Z mody nie wychodzą puzzle, gry planszowe i różnego rodzaju klocki. Klienci chętnie sięgają również po gry wykorzystywane podczas terapii.

Wśród gier edukacyjnych znajdziemy „Mapę Polski” – dzięki której poznajemy geografię naszego kraju, jego historię i ciekawostki, „Było sobie życie” – w której można sprawdzić swoją wiedzę na temat zdrowia i ludzkiego organizmu.

Warto również zwrócić uwagę na jedną z najbardziej innowacyjnych gier na rynku, Grę Dumel „Prawda czy fałsz”. Składa się ona z ponad 1000 pytań z różnych dziedzin, została skonstruowana tak, aby zarówno dzieci, nastolatkowie jak i osoby dorosłe mogły spędzać razem czas doskonale bawiąc się i ucząc. Zabawka mówi zdania, a zadaniem graczy jest odgadnięcie czy są one prawdziwe czy fałszywe. Każdy gracz zaczyna grę z pulą 20 punktów. Jeżeli odpowie prawidłowo zdobywa 1 punkt, jeżeli odpowie źle traci 2 punkty. Gracz z największą liczbą punktów wygrywa. Gra jest gimnastyką umysłu, poszerza wiedzę i trenuje pamięć.

obraz00004

Z nowości Pani Ela poleca także Magicznego Jinn`a, który potrafi czytać w myślach. Zabawa polega na tym, że dziecko w myślach wyobraża sobie jakiś przedmiot i zapamiętuje co wymyśliło, następnie Jinn wyposażony w sztuczną inteligencją, zadaje nam pytania, na które możemy odpowiadać Tak lub Nie. Na tej podstawie Jinn odgadnie i wypowie nazwę tej rzeczy. Dzięki zabawie z magicznym Jinn’em dzieci: ćwiczą koncentrację uwagi, zapamiętywanie, trenują logiczne myślenie, poznaje otaczający go świat, rozwiną wyobraźnię.

Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z klientem, rozmowie z nim potrafimy mu celnie doradzić. Opłaca się być uczciwym więc często powtarzam kupującym, że nie każda zabawka warta jest tych pieniędzy. Wolę sprzedać mniej, ale żeby klient był zadowolony i wrócił, co się sprawdza, gdyż przychodzą do nas po zabawki rodzice, którzy byli naszymi klientami będąc dziećmi. Jest to bardzo miłe i budujące – mówi Pani Ela.