Z podrobionymi dokumentami przez Medykę do Polski

14 maja 2017

Podrobiony łotewski dowód osobisty oraz paszport z podrobionymi stemplami cypryjskiej i estońskiej kontroli granicznej, to dokumenty jakimi posługiwali się obywatele Ukrainy przekraczający przejście graniczne w Medyce.

W środę, rano podróżujący do Polski 28 – letni Ukrainiec podczas kontroli granicznej okazał funkcjonariuszom SG dowód osobisty, który miał wskazywać że jest on Łotyszem. Jak się okazało dokument był podrobiony, a przy mężczyźnie ujawniono ukraiński paszport. Mężczyzna udając obywatela Unii Europejskiej, chciał podczas dalszej podróży swobodnie przemieszczać się po terenie UE. Obywatel Ukrainy usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa posługiwania się fałszywym dokumentem oraz usiłowania przekroczenia granicy podstępem. Dalsze czynności w sprawie zmierzające do ukarania mężczyzny prowadzą funkcjonariusze z Placówki SG w Medyce.

Jeszcze tego samego dnia również na przejściu granicznym Medyce, 42 – letni o obywatel Ukrainy przedstawił do kontroli granicznej paszport, w którym widniały podrobione odciski cypryjskiej i estońskiej kontroli granicznej. Mężczyzna w ten sposób chciał uniknąć kary za przeterminowany pobyt na terenie UE. Obywatel Ukrainy przyznał się do popełnienia przestępstwa fałszerstwa dokumentu, za co został skazany na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym jej zawieszeniem na okres 2 lat.