XIV Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Jazz bez… – Mikołajki Jazzowe

28 listopada 2014

Na początku zimy, od 3 do 14 grudnia, międzynarodowy jazzowy maraton „Jazz Bez…” tradycyjnie połączy miasta Ukrainy i Polski. Czternasty „Jazz Bez…” zjednoczy wokół jazzu Kijów, Charków, Tarnopol, Iwano-Frankowsk, Równe, Łuck, Mościska, Lublin, Sanok, Wrocław, Białystok, Nowicę i Przemyśl. Przemyska edycja Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego „Jazz bez…” – Mikołajki Jazzowe odbędzie się od 3 do 7 grudnia.

W tym roku w Przemyślu usłyszymy:

– Kwartet polskiej piosenkarki Kasi Mirowskiej ze sławnym saksofonistą Piotrem Baronem,

z programem poświęconym twórczości George’a Gershwina.

– “Kibrick” – projekt znakomitego amerykańskiego saksofonisty, dziekana The Southern Danish Conservatory of Music – Marca Bernsteina. Do swojego projektu Marc zaprosił znanych muzyków z Ukrainy i Polski (perkusista Igor Hnydyn, gitarzysta Marek Kądziela, kontrabasista Michał Jaros). Kibrick to rodzinne nazwisko Bernsteina, którego przodkowie pochodzą z Ukrainy i Polski. Program koncertu to jazzowa suita z opowieści Marca o historii jego rodziny, o życiu i o muzyce.

– Krymskie „Usein Bekirov Trio” w którym grają ukraińscy jazzmani razem ze znanym krymsko-tatarskim pianistą Usein’em Bekirov.

– Międzynarodowy kwintet stworzony przez trębacza Dymitra Bondareva z Doniecka. Razem z Nim spokojną i wyważoną muzykę tworzą niemiecki pianista Ludwig Hornung, duński basista, Martin Buhl, amerykański perkusista Jesus Vega i doniecki Gitarzysta Igor Osypov.

– Powstałe na początku 2012 roku Trio Michała Milczarka. Jego skład, oprócz lidera – gitarzysty, tworzą perkusista Mateusz Modrzejewski i basista Bartek Łuczkiewicz. Artyści tworzą pod tym szyldem muzykę improwizowaną, oscylującą wokół fusion i jazzu nowoczesnego. Zasięg inspiracji muzyków jest bardzo rozległy, dlatego w ich twórczości odnaleźć można elementy bluesa, psychodelii czy elektroniki.

– OH Group z Krakowa, w którym grają m.in. Tadeusz Leśniak i Ryszard Krawczuk.

– Przemyskie formacje: Big Band z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych i działające przy Centrum Kulturalnym Trio X z kwartetem jazzowym.

„Jazz Bez…” to transgraniczny, jazzowy maraton, który łączy dziesiątki miast, setki muzyków, tysiące melomanów, bezlik kilometrów i jeszcze więcej odcieni jazzu, w jedyne święto muzyki i wolności. Oryginalnością „Jazz Bez…” jest połączenie w ramach jednego festiwalu maksymalnej ilości jazzowych stylów (swing, fusion, bebop, jazz-rock, funk, cool, free-jazz) i muzyki improwizacyjnej.

Podczas 14 lat istnienia festiwalu odbyły się setki koncertów, powstały dziesiątki międzynarodowych projektów, a ilość muzyków, którzy grali na Jazz Bez, przewyższa tysiąc.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie Centrum Kulturalnego (Przemyśl, ul. Konarskiego 9) i w sklepie Musicland (Przemyśl, ul. Serbańska 13).

Program ramowy:

3 grudnia – środa – godz. 18:00

CENTRUM KULTURALNE W PRZEMYŚLU

  • Big Band – ZPSM w Przemyślu

4 grudnia – czwartek – godz. 18:00

CENTRUM KULTURALNE W PRZEMYŚLU

  • Trio X i kwartet jazzowy CK w Przemyślu

5 grudnia – piątek – godz. 18:00

Klub NIEDŹWIADEK (PCKiN ZAMEK)

– Marc „KIBRICK” Bernstein Quartet

www.youtube.com/watch?v=pQnAuxclxk8

  • Michał Milczarek Trio

http:/mmtrzy.pl

http://michalmilczarektrio.bandcamp.com

6 grudnia – sobota – godz. 18:00

CENTRUM KULTURALNE W PRZEMYŚLU

  • Dima Bondarev Quintet feat. Igor Osypov

www.facebook.com/dima.bondarev.58

www.facebook.com/iosypov

www.facebook.com/ludwig.hornung.9

www.facebook.com/MartinBuhl

www.facebook.com/jesusdvegadrum

  • OH Group z Krakowa /Tadeusz Leśniak, Ryszard Krawczuk/

7 grudnia – niedziela – godz. 18:00

CENTRUM KULTURALNE W PRZEMYŚLU

– Bekirov – Kohan Trio

– Kasia Mirowska Quartet feat. Piotr Baron