Wytropi nie tylko papierosy, ale i walutę – pierwszy taki pies na podkarpackiej granicy

14 sierpnia 2018

Od trzech miesięcy z funkcjonariuszami Służby Celno- Skarbowej na podkarpackim odcinku polsko- ukraińskiej granicy pracuje Nuta. Dualna labradorka ma nosa nie tylko do papierosów, ale i waluty.

W strukturach Służby Celno- Skarbowej w woj. podkarpackim pracuje 22 psy wyszkolone do wykrywania papierosów i tytoniu oraz środków odurzających. Do ich grona dołączyła niedawno dwuletnia Nuta. Czarna labradorka Nuta jest psem dualnym, co oznacza, że wyszkolona została do wyszukiwania  towarów o różnych zapachach. Jednym z nich jest tytoń, a drugim waluta. Jest jednym z kilku psów Służby Celno- Skarbowej w całym kraju, wyszkolonym w takim zakresie, a na podkarpaciu jedynym.

Do tej pory pracujące tu psy specjalizowały się w wykrywaniu towarów o jednym zapachu: wyrobów tytoniowych bądź narkotyków.

W 2017 r. psy wspierające działania kontrolne funkcjonariuszy Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego, specjalizujące się w wyszukiwaniu wyrobów tytoniowych, przyczyniły się do wykrycia 8,6 mln szt. papierosów oraz 180 kg tytoniu.

Fot. KAS