Życie przemyślan w oblężonej twierdzy. Wystawa w Archiwum Państwowym

W przemyskim Archiwum Państwowym otworzono wystawę „Działania wojenne w Twierdzy Przemyśl a życie codzienne mieszkańców Przemyśla i regionu w latach 1914 – 1918”. Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców Przemyśla do obejrzenia ekspozycji.

W piątek, 5 września w Archiwum Państwowym w Przemyślu w obecności zaproszonych gości otworzono wystawę „Działania wojenne w Twierdzy Przemyśl a życie codzienne mieszkańców Przemyśla i regionu w latach 1914 – 1918”. Powstała ekspozycja jest częścią obchodów 100 -lecia wybuchu I wojny światowej i można ją oglądać od pon. do pt. w godz. 9 – 15.

Wystawa ma na celu pokazać, że nawet w obliczu wojny przemyślanie prowadzili zwykłe życie. Zgromadzone materiały to dotad niepokazywane i niepublikowane m.in.: akta narodzin, zawarcia związków małżeńskich, listy, kalendarze, osobiste notesy. Zobaczyć można również wydania ówczesnej prasy lokalnej jaką były „Wiadomości wojenne” i „Ziemia Przemyska”. Pokazane zostały również pamiątki ukazujące życie żołnierzy.

Nawet podczas oblężenia Twierdzy mieszkańcy prowadzili życie kulturalne, odbywały się przedstawienia, koncerty orkiestry wojskowej, czynna była jako jedyna kawiarnia przy ulicy Piłsudskiego. Funkcjonowała również poczta oraz powstała poczta lotnicza.

Wystawie towarzyszy promocja książki „Wojenna skrzynka pocztowa”. Jest, to zbiór korespondencji z okresu I wojny światowej, listy, kartki pisane w języku polskim, ukraińskim, węgierskim, czeskim, niemieckim.

Wybierając się do archiwum warto również zwrócić uwagę w holu budynku na wystawę poświęconą 100 -leciu Powołania Legionów Polskich w Przemyślu.

Projekt został dofinansowany ze środków Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.