Wystawa poświęcona przemyślanom ratującym Żydów przed zagładą
Przy Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej otwarto wystawę plenerową „Przemyślanie Ratujący Żydów w Czasie Zagłady”. Jej hasłem przewodnim jest cytat z Talmudu Babilońskiego Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat.
W sobotę, 2 kwietnia przy Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej otwarto wystawę plenerową „Przemyślanie Ratujący Żydów w Czasie Zagłady”.
Znajdujemy się w dawnej dzielnicy Żydowskiej. Tuż niedaleko, po drugiej stronie ulicy zaczynało się Getto Żydowskie. Dlatego też czujemy się jakby w obowiązku pokazania tego wszystkiego co na tych tablicach udało się nam zgromadzić – mówił Marek Mikrut p.o. dyrektora MNZP – Przez kilkadziesiąt lat byliśmy bombardowani, tylko jedną wersją historii, która bardzo dobrze się sprzedawała ponieważ była nasycona emocjami i miała dobry wydźwięk medialny. Było to związane z tym, jak łatwo zdradzić, za tą zdradę otrzymać wynagrodzenie. W ten sposób przemycał się do naszej świadomości obraz Polaka, który dokonywał tych czynności. Od niedawna możemy mówić o tej drugiej stronie, której elementem jest właśnie ta wystawa. Jest najwyższy czas by zacząć na to patrzeć w sposób uczciwy, prawdziwy, bez naleciałości interesów politycznych.
26 tys. osób na całym świecie otrzymało wyróżnienie „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” za ratowanie Żydów, a 5,5 tys. z nich to Polacy. Osoba, która w jakikolwiek sposób postanowiła pomóc ryzykowała swoim życiem. Niesienie tej pomocy w dużej mierze wynikało z przyjaźni, znajomości, życia obok siebie.
Do Getta w Przemyślu prowadziły dwie bramy, jedna od Kamiennego Mostu, druga od ul.Wincentego Pola. Na terenie tym przebywało 22 tys. Żydów, a tylko ok 500 z nich udało się przeżyć wojnę.
Przy wejściu niedawno otwartego Muzeum Polaków ratujących Żydów w Markowej, na ścianie wśród nazwisk osób ratujących znaleźli się też przemyślanie, a jeden z nich Michał Kruk został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.
Anna Fortuna
no images were found