Wystawa fotografika Marcina Materniaka w przemyskiej galerii Zamek

28 stycznia 2015

Do 3 marca można oglądać wystawę fotografii Marcina Materniaka. Ekspozycja dostępna jest w baszcie północnej Galerii Zamek

Fotograf Marcin Materniak wykonuje swoje fotogramy różnymi sposobami, a specjalizuje się w rzadkiej technice gumy chromianowej. Technika ta opiera się na fotografii i wykorzystywaniu światłoczułości użytych materiałów, w wyniku procesu technologicznego otrzymuje się niepowtarzalną odbitkę.

Artysta fotografik pochodzi z Lubaczowa, jest absolwentem Szkoły Kreatywnej Fotografii przy Krakowskich Szkołach Artystycznych. O technice gumy chromianowej mówi Technika ta nie jest łatwa i wymaga pewnego opanowania i nawet skłonności do hazardu. Istnieją dwie szkoły tworzenia gum chromianowych, warszawska i paryska. Pierwsza dopuszcza nakładanie kilku warstw aż do uzyskania interesującego nas efektu, druga ogranicza się tylko do jednego naświetlenia i wypłukania zdjęcia. Hazard pojawia się w miejscu, kiedy trzeba zdecydować czy nałożyć kolejną warstwę. Czasem może być to sukces, a czasem barwnik przylgnie i całą pracę można wyrzucić do kosza.

Marcin Materniak rozpoczynał swoje prace od aktu, później był portret, a następnie architektura.

fot. Tomasz Beliński