Wykształcą nowe pielęgniarki

12 kwietnia 2019

Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu wychodzi z nową, atrakcyjną ofertą dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Uczelnia otwiera nowy kierunek kształcenia na poziomie licencjackim – pielęgniarstwo.

11 kwietnia zostało podpisane porozumienie współpracy między rektorem PWSW dr. Pawłem Treflerem a dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio Piotrem Ciompą.
„Przemyska uczelnia Wschodnioeuropejska jest publiczną szkołą zawodową, która kształci na kierunkach praktycznych i bardzo istotna dla nas jest współpraca z otoczeniem społeczno – gospodarczym, instytucjami, firmami po to, by nasi absolwenci pozostawali w Przemyślu i zasiedlali kadry przemyskich instytucji i przedsiębiorstw. Staramy się kształtować naszą ofertę (…), by miała charakter praktyczny. (…) Otwieramy nowe kierunki studiów, bardzo ważnym kierunkiem dla Przemyśla jest pielęgniarstwo” powiedział rektor PWSW dr Paweł Trefler.
„Chcemy podjąć drugą, ryzykowniejszą ścieżkę rozwoju. W najbliższych latach będziemy potrzebowali istotnego wzrostu kadry medycznej (…). Średnia wieku pielęgniarki w szpitalu jest tuż przed wiekiem emerytalnym. Grozi nam bardzo poważny kryzys demograficzny pielęgniarek. (…) Mogę potwierdzić słowa rektora i zapewnić, że pracy (dla pielęgniarek) nie zabraknie” dodał dyrektor WS Piotr Ciompa.

Współpraca ta daje przede wszystkim możliwość odbywania praktyk zawodowych przez studentów pielęgniarstwa w przemyskim szpitalu.
Przypomnijmy, że poważne problemy z personelem medycznym w Przemyślu pojawiły się rok temu podczas strajku pielęgniarek. Podpisane porozumienie jest krokiem w stronę zabezpieczenia przyszłego personelu pielęgniarskiego dla przemyskiego szpitala.

Być może PWSW na tworzonych studiach pielęgniarskich będzie kształcić studentów z Ukrainy – w chwili publikacji nie mieliśmy jeszcze odpowiedzi na pytanie o rekrutację na studia Ukraińców od prorektora uczelni Sławomira Soleckiego. Polskie i ukraińskie pielęgniarki są rozchwytywane na niemieckim rynku pracy, gdzie istnieje poważny niedobór pracowników do opieki nad osobami starszymi.