Wojciech Karolak Trio wystąpi w Przemyślu

4 maja 2019

Fani jazzu mieszkający poza głównymi ośrodkami kultury nie mają łatwo. Większość artystów o wyrobionej już pozycji rzadko grywa poza czołowymi klubami i festiwalami, nowinki też docierają z opóźnieniem Sytuację zmieniła jakiś czas temu Fundacja Polski Jazz – organizatorka projektu Polski Jazz360. Dzięki grantowi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstała koncertowo-edukacyjna sieć, która zrzesza już 26 domów kultury w całej Polsce. Odbywają się w nich jazzowe koncerty na najwyższym poziomie. 

Jak mówi Mateusz Zarembowicz, prezes Fundacji:

Chcemy, aby fani jazzu mogli obcować z muzyką, która naprawdę odpowiada ich gustom. Walczymy ze stereotypem jazzu, jako muzyki trudnej. Jazz to muzyka, która towarzyszy nam na co dzień w reklamach, centrach handlowych, filmach, kawiarniach i restauracjach. Dzieje się tak dlatego, że ludzie lubią taką muzykę. My pozwalamy im obcować z nią na żywo, poznawać różne barwy jazzu i doświadczać go w najlepszym wydaniu.

W ramach projektu już 17 maja w Przemyślu wystąpi Wojciech Karolak Trio, czyli bezapelacyjni mistrzowie jazzowych standardów.

Fanom jazzu W. Karolaka przedstawiać nie trzeba. Jest jednym z najwybitniejszych muzyków jazzowych, najbardziej znanym polskim wirtuozem organów Hammonda. Swoją muzyczną karierę zaczynał jako saksofonista. Pisał liczne tematy jazzowe, piosenki rozrywkowe i kabaretowe, najczęściej do tekstów żony – Marii Czubaszek, a także większe formy muzyczne – suity, muzykę do filmów i spektakli teatralnych. W ankietach magazynu „Jazz International” uznany został za czołowego organistę jazzowego Europy, w rankingu „Jazz Forum” wielokrotnie zwyciężał w kategoriach aranżer, organista.

Na scenie Centrum Kulturalnego zespół wystąpi w składzie: Wojciech Karolak – fortepian, Paweł Pańta – kontrabas, Arek Skolik – perkusja.