Wiemy, kto będzie posłem z naszego okręgu. Nieoficjalne wyniki.

Znane są już przybliżone wyniki głosowania w wyborach parlamentarnych. Dane dotyczą  91,92 % oddanych głosów.

W wyborach zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, które będzie samodzielnie rządzić z wynikiem ponad 44 % w skali kraju. Nieoficjalnie znamy też posłów z naszego okręgu.

Z PiS posłami będą: Marek Kuchciński, Joanna Schmidt –Rodziewicz, Piotr Uruski, Maria Kurowska, Piotr Babinetz, Teresa Pamuła, Adam Śnieżek i Tadeusz Chrzan.

Koalicja Obywatelska zgodnie z przewidywaniami wprowadza do Sejmu  Joannę Frydrych i Marka Rząsę. Zwraca jednak uwagę słaby wynik ugrupowania, nieznacznie (ponad 2%) lepszy niż wynik z 2015 roku, w którym partia ,,dołowała” po aferze taśmowej Sowa i Przyjaciele.

Z mandatu cieszyć się będzie Mieczysław Kasprzak z PSL-u, który będzie jedynym posłem tego ugrupowania z naszego okręgu.

Mandatu nie uzyska najprawdopodobniej Łukasz Rydzik z Lewicy. Tym samym Lewica nie będzie reprezentowana w Sejmie z naszego okręgu.  

Przegranym wyborów jest Andrzej Zapałowski z Konfederacji. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Przemyśla nie bierze mandatu, choć  do osiągnięcia tego celu brakło liście Konfederacji około 4 tysięcy głosów.   

Niekwestionowanym rekordzistą wyborów jest Marek Kuchciński, który w okręgu krośnieńsko-przemyskim zdobył 61 262 głosów. To wynik do którego nie zbliżył się żaden inny kandydat. Inni kandydaci PiS z Przemyśla prawdopodobnie nie zostaną posłami: Lucyna Podhalicz i Piotr Pilch walczyli o te same głosy w Przemyślu, co spowodowało , że ani wicewojewoda L. Podhalicz, ani marszałek P. Pilch nie uzyskali odpowiedniej ilości głosów. Gdyby centrala partii zdecydowała się wystawić dwóch zamiast trzech kandydatów z naszego miasta, Przemyśl najprawdopodobniej miałby drugiego posła z PiS-u.

A jak głosowali wyborcy w Przemyślu? 

W naszym mieście Prawo i Sprawiedliwość zdobyło  12 642 głosy (47,45), Koalicja Obywatelska 7402 głosy, co daje ponad 27 % poparcia, a Sojusz Lewicy Demokratycznej czyli Lewica uzyskała 10,34 procent poparcia, na co złożyło 2755 głosów oddanych na to ugrupowanie. Na czwartym miejscu znalazła się Konfederacja z  8,37 % poparcia za sprawą 2231 oddanych na nią głosów. Stawkę zamyka PSL  z poparciem 6, 05 procenta.

 

 

zdj.sejm.gov.pl

(red)