W Przemyślu uruchomiono nowy komputerowy system wspomagania ratownictwa medycznego

25 lipca 2017

W Skoncentrowanej Dyspozytorni Medycznej w Przemyślu uruchomiono nowy System Wspomagania Dowodzenia Ratownictwa Medycznego. Ułatwi on dysponowaniem karetek, co przełoży się na ich szybszy czas dotarcia do pacjenta.

Skoncentrowana Dyspozytornia Medyczna w Przemyślu odpowiada za zabezpieczenie powiatu przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego i przeworskiego. Dzięki nowemu Systemowi Wspomagania Dowodzenia Ratownictwa Medycznego wdrożonemu w dniu 17 lipca, jej działania będą sprawniejsze.

Nowy system elektroniczny pozwala na rejestrację modułów GPS, w które zaopatrzone są karetki. Dzięki temu są one widoczne dla dyspozytora medycznego, ma on podgląd, w którym kierunku się udają i łatwiej może nimi dysponować. To wszystko pozwoli na szybsze wyszukanie karetki będącej bliżej danego zgłoszenia.

System ten będzie bardzo potrzebny w przypadku zdarzeń masowych ponieważ będzie można posiłkować się karetkami z rejonów operacyjnych ościennych. Łączność pomiędzy wszystkimi dyspozytorniami będzie na bieżąco, dzięki czemu każdy dyspozytor będzie widział także położenie karetki z rejonu ościennego.– mówi ratownik medyczny Iwona Misiorowska.

Ułatwieniem będzie również możliwość przekierowania rozmowy dla osób obcojęzycznych do dyspozytorów biegle posługujących się danym językiem i zadysponowanie zespołu do niej. Nowością będzie również posługiwanie się przez ratowników medycznych przybyłych na miejsce zdarzenia tabletami i prowadzenie ewidencji elektronicznej, wersja papierowa pozostanie jedynie w skrajnych przypadkach, jak np. brak zasięgu. Pacjent pozostający w domu otrzyma dzięki temu od razu wydruk z pełną informacją.

System Wspomagania Dowodzenia Ratownictwa Medycznego działa już w 75% dyspozytorniach w Polsce. Do końca października br. wdrożone zostaną do niego pozostałe dyspozytornie.

Anna Fortuna