W Przemyślu uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej [Galeria zdjęć]

10 kwietnia 2017

Przemyskiego obchody upamiętniające 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej odbyły się przy Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Uczestnicy uroczystości pomodlili się za ofiary tamtejszego wydarzenia, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów przed tablicą poświęconą tej katastrofie.

W ten sposób zamknęło się koło historii, zamordowani w sposób bestialski przez NKWD oficerowie, też elita i kwiat narodu Polskiego mieli być uczczeni przez najwyższych przedstawicieli państwa Polskiego. To co się wydarzyło w Katyniu i Smoleńsku jest odzwierciedleniem tej bardzo tragicznej historii naszego państwa.Mamy nadzieję, że ci którzy będą po nas oddawać cześć, będą pamiętać, że czasem wolność wymaga największej ofiary.- powiedział dyrektor MNZP Jan Jarosz.

Miesiąc kwiecień i te daty, zarówno morderstwa w Katyniu i katastrofy pod Smoleńskiem będą już zawsze ze sobą związane, związane także z tą ziemią nieludzką, na którą wywożeni byli nasi patrioci, na której ginęli Polacy. Ziemia ta będzie ziemią dla nas, która będzie wołała głosem ofiar, które tam spoczywają, także w wielu miejscach rozsianych w Rosji i w wielu miejscach, o których się nie pamięta – mówił prezydent miasta Przemyśla Robert Choma – I stąd konieczność z jednej strony potępienia, z drugiej wybaczenia i z trzeciej oczekiwania na prawdę, by rzeczywiście do końca zostały wyjaśnione przyczyny katastrofy. By ci, których dzisiaj nie ma między nami, by ich rodziny także doczekały się sprawiedliwości, by nie było to dziesiątki lat jak w wypadku Katynia do dzisiaj nie zamkniętej dla Polaków sprawy.

Anna Fortuna

no images were found