W Przemyślu uczczono pamięć o Żołnierzach Wyklętych

1 marca 2018

W dniu dzisiejszym obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji przedstawiciele przemyskiego samorządu odwiedzili kilka miejsc upamiętniających żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Przedstawiciele samorządu miasta Przemyśla, wojska oraz wojsk obrony terytorialnej złożyli kwiaty i zapalili znicze przed tablicą żołnierzy AK przy Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, byłą siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Krasińskiego 25 oraz na grobach majora Władysława Koby i Alicji Wnorowskiej.

Major Władysław Koba – bohater II wojny światowej i powojennej konspiracji niepodległościowej, ostatni komendant Okręgu Rzeszowskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Został stracony na mocy wyroku komunistycznego Wojskowego Sądu Rejonowego w Rzeszowie 31 stycznia 1949 roku, a jego szczątki odnalezione przez IPN, spoczęły w grobie rodzinnym w Przemyślu w 77.rocznicę napaści Związku Sowieckiego, dwa lata temu.

Alicja Wnorowska od września 1944 roku była członkiem Brygad Wywiadowczych AK, która została umieszczona w przemyskim, a potem rzeszowskim Urzędzie Bezpieczeństwa, jako źródło wywiadowcze. Aresztowana we wrześniu 1946 roku, została skazana na karę śmierci, która została zamieniona na dożywocie. Więzienie opuściła w 1955 roku. Zmarła w 2008 roku.

Fot. Witold Wołczyk