W Przemyślu ruszyła budowa Pomnika Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia. Aktualizujemy spodziewany wygląd pomnika

5 grudnia 2015

W Przemyślu rozpoczęła się budowa Pomnika Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia. Stanie on przy ul. Piłsudskiego, obok bunkra Linii Mołotowa.

Od kilku dni, przy wybrzeżu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Przemyślu, w pobliżu bunkra Linii Mołotowa trwają prace przygotowujące teren pod postawienie Pomnika Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia. Prowadzone jest rozbiórka dawnego tarasu oraz usuwane krzewy.

Budowla powstaje w formie oraz miejscu, które są zgodne z uchwałą Rady Miejskiej w Przemyślu ubiegłej kadencji z marca 2014 roku – mówi Witold Wołczyk rzecznik prasowy UM.

Autorem projektu pomnika i jego wykonawcą jest Pracownia Rzeźby Marian Szajda z Przemyśla. Pomnik podzielony będzie na dwie części, z jednej będzie widniał napis Katyń, krzyż i data 1940 oraz miejscowości Bykownia, Charków, Miednoje, druga będzie miejscem poświęconym Sybirakom, wypisane będą tam miejscowości ich zsyłek. Całość będzie przypominać wagon z otwartymi drzwiami, w miejscu których zawieszony zostanie dzwon.

Inicjatorami powstania pomnika były trzy organizacje : Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu, Związek Sybiraków II RP Oddział w Przemyślu oraz Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej Koło w Przemyślu.

Koszt budowy wynosi 148 tys. zł.