W Przemyślu przeprowadzono pionierski zabieg wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej
W dniu dzisiejszym urolodzy ze Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu jako pierwsi na Podkarpaciu przeprowadzili operację wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej AMS 800 . Zabieg likwiduje problem ciężkiego nietrzymania moczu spowodowanego niewydolnością zwieraczy, które nie poddaje się leczeniu innymi metodami.
Dzięki odbytym kursom i szkoleniom w zagranicznych ośrodkach oraz współpracy z British Association of Urological Surgeons w Cambrige, urolodzy z Przemyśla nabyli stosowną wiedzę i praktykę a także wymagane Certifikaty i tym samym dołączyli do wąskiego grona ośrodków w Polsce które będą wykonywać procedurę wszczepiania implantów.
Funkcjonowanie tego zwieracza symuluje naturalny, prawdziwy zwieracz cewki moczowej. Jest to najbardziej znany system zwieraczowy na świecie. Najczęściej wskazaniem do tego typu zabiegów jest dysfunkcja zwieracza występującego naturalnie u człowieka z różnych przyczyn, najczęściej pooperacyjnych, ale też neurologicznych czy też pourazowych. – powiedział po zakończonym zabiegu ordynator oddziału urologicznego, lek. med. Rafał Walczak.
W pierwszym zabiegu w Przemyślu uczestniczył dr Enriqe Lledo kierownik oddział Urologii Szpitala Vithas Nuestra Señora de América z Madrytu, stanowiący asystę i wsparcie merytoryczne podczas implantacji.
Pierwszy pacjent tego zabiegu, to 67-letni mężczyzna. Po wcześniejszej przebytej operacji prostaty, zdarzyło się tak, że nie trzymał moczu, nie reagował na inne leczenie farmakologiczne czy zachowawcze. Po rozmowie z nim zdecydowaliśmy się na wszczepienie tego zwieracza. – dodaje R.Walczak.
Lekarze zdecydowali się na zastosowanie „złotego standardu”, światowego lidera cieszącego się największą popularnością-zwieracza AMS 800 produkowanego przez firmę Boston Scinantyfic. Dotychczas wszczepiono na świecie ponad 16.000 tych zwieraczy gromadząc dzięki temu ogromne kliniczne doświadczenie. Hydrauliczny zwieracz cewki moczowej albo sztuczny zwieracz moczowy jest endoprotezą, czyli protezą wewnętrzną, która podobnie jak inne endoprotezy (np.: zastawki serca, protezy naczyniowe, implanty stosowano w leczeniu chirurgicznym impotencji oraz protezy jądra) wszczepia się operacyjnie.
Anna Fortuna