W Przemyślu powstanie duża siec szybkiego światłowodowego internetu

23 lutego 2017

Orange Polska zbuduje w Przemyślu sieć szybkiego światłowodowego internetu. Operator na tą inwestycje planuje przeznaczyć prawie 16,4 mln zł.

W dniu dzisiejszym władze Przemyśla podpisały porozumienie z Orange Polska o współpracy dotyczące rozwoju sieci światłowodowej. Orange Polska zbuduje w naszym mieście sieć szybkiego światłowodowego internetu. Jeszcze w tym roku będzie mogło z niej korzystać ponad 7 200 gospodarstw domowych na terenie miasta, a do końca roku 2018 liczba ta wzrośnie do 15 600. Operator planuje przeznaczyć na tą inwestycję blisko 16,4 mln. zł.

Rozwój nowych technologii oraz globalizacja społeczeństwa wymaga przesyłania niezliczonych ilości danych. Myśląc o przyszłości, musimy oprzeć nasze działania na najnowszych rozwiązaniach właśnie takich jak światłowód. Jestem pewien, że nasza współpraca da mieszkańcom narzędzia, dzięki którym będą mogli, już za chwilę, korzystać z wszystkich najnowszych dobrodziejstw techniki – powiedział prezydent miasta Przemyśla Robert Choma.

Podpisane porozumienie ma na celu stworzenie przyjaznych warunków dla inwestycji.
Dzisiaj przeżywamy ten moment, kiedy budowana przez wiele lat infrastruktura telekomunikacyjna oparta na miedzi przeżywa swój kres. Musimy inwestować w nową technologię, bo takie są dzisiaj potrzeby naszych klientów i naszym obowiązkiem jest ich spełnianie. Budujemy światłowód, który daje dzisiaj 600 Mb/s przepływności dzięki czemu możemy mieć niezakłócony niczym dostęp do internetu, a internet jest dla nas wszystkich dzisiaj oknem na świat i drzwiami do rozwoju. To jest infrastruktura, a jej potęga świadczy o sile gospodarczej kraju, regionu. Teraz budujemy tą ostatnią milę, czyli przyłączamy klientów bezpośrednio do sieci światłowodowej. Inwestujemy środki własne, miasto jest naszym partnerem i jego przychylności potrzebujemy głównie dlatego że otwieramy ogromny front ruchów inwestycyjnych. Liczymy na wsparcie przy uzyskiwaniu potrzebnych pozwoleń. Dzięki tej inwestycji staniemy się także pracodawcą. Ożywimy także rynek lokalny, gdyż Orange korzysta z lokalnych wykonawców, lokalnych firm – powiedział wiceprezes ds. Strategii i Transformacji Orange Polska Piotr Muszyński.

Inwestycja w Przemyślu to element realizowanego przez Orange Polska programu inwestycji światłowodowych – jednego z najbardziej ambitnych programów inwestycyjnych w historii firmy. Już teraz z superszybkiego internetu Orange korzysta 100 000 użytkowników. Do końca 2018 r. Orange Światłowód będzie w zasięgu nawet 3,5 mln gospodarstw domowych. Obecnie dociera on już do 1,5 miliona mieszkań i domów w całej Polsce. Orange buduje obecnie sieć światłowodową w 37 miastach i planuje inwestycje w kolejnych.

Skala projektu światłowodowego Orange Polska sprawia, że będzie on miał istotny wpływ na sytuację społeczno-ekonomiczną w Polsce w najbliższych latach.