W Przemyślu powstaną nowe mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus

12 grudnia 2017

W Przemyślu na mieszkanie oczekuje prawie 400 osób. Dzięki programowi Mieszkanie Plus w naszym mieście powstanie około 150 mieszkań na wynajem.

W dniu 6 grudnia, zastępca prezydenta miasta Przemyśla Janusz Hamryszczak, pełnomocnik rządu ds. budowy mieszkań, wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski oraz pełnomocnik ds. organizacji Krajowego Zasobu Nieruchomości Tomasz Tomala uroczyście podpisali list intencyjny w sprawie inwestycji, która w najbliższym czasie będzie realizowana w naszym mieście w ramach programu Mieszkanie Plus.

W Przemyślu na mieszkanie oczekuje obecnie blisko 400 osób.
Głos, który dziś słyszymy od mieszkańców Przemyśla, to po pierwsze praca, po drugie  mieszkanie – mówił zastępca prezydenta miasta Przemyśla Janusz Hamryszczak. Program Mieszkanie Plus wpisuje się też w to, że dochody mieszkańców naszego regionu nie należą do najwyższych jeżeli popatrzymy na skalę ogólnopolską, więc czynsz na poziomie, jaki będzie ustalany w ramach programu jest adekwatny i mieszkańców naszego miasta będzie stać na jego płacenie. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż istnieje możliwość, że mieszkania te wypełnią brakującą lukę zasobów mieszkaniowych Przemyśla. Ale program Mieszkanie Plus nie jest tylko rozwiązaniem problemu mieszkaniowego, to przecież także możliwość ożywienia lokalnego rynku, bo dzięki niemu miejscowe firmy budowlane będą miały nowe zlecenia, a co za tym idzie – pracę. Jest jeszcze jeden z ważnych elementów, z którymi boryka się miasto Przemyśl, mianowicie element demograficzny. Mam nadzieję, że budowa nowych mieszkań spowoduje, że nie będzie się pogłębiał odpływ mieszkańców, a wręcz przeciwnie, wierzę, że dzięki temu mieszkańcy chętniej wybiorą mieszkanie w naszym mieście, (…)”  – powiedział  Hamryszczak.

W kraju podpisano już 41 takich listów intencyjnych, jednak Przemyśl jest pierwszym miastem w województwie podkarpackim, które podpisało porozumienie na nowych zasadach, których podstawę stanowi ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Połowa z tych mieszkań, które powstaną w ramach programu ma być przeznaczona do sprzedaży na wolnym rynku. Reszta będzie wynajmowana długoterminowo z możliwością późniejszego wykupu.

Czynsz każdego roku ustalać będzie rozporządzenie ministra odpowiadającego za budownictwo. Na dzień dzisiejszy wysokość czynszu dla lokali powstałych w programie Mieszkanie Plus w Przemyślu wynosiłby w przybliżeniu 7,57 zł za metr2 w opcji wynajmu oraz ok. 12 zł za metr kwadratowy w przypadku wynajmu z dojściem do własności.

W najbliższych dniach powołany zostanie tzw. zespół roboczy składający się z przedstawicieli Urzędu Miasta Przemyśla i Krajowego Zasobu Nieruchomości, którzy wycenią wartość gruntu, na którym mają powstać mieszkania, przeanalizują aspekty techniczne dotyczące inwestycji – ilości mieszkań i metrażu, chętnych na te mieszkania, przeliczą ile mieszkań z punktu widzenia realizacji programu zostanie sprzedanych po cenach rynkowych i jakie ceny rynkowe mogą zostać uzyskane w Przemyślu, a także czy i ile lokali usługowych ma się znaleźć w tej lokalizacji.

Anna Fortuna