W przemyskim Muzeum odbyła się konferencja i wystawa poświęcona historii Przemyskiego Garnizonu [Galeria zdjęć]

15/05/2018
604 Views

W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej zorganizowano konferencję “Przemyski Garnizon Wojska Polskiego 1918-1920”. Otwarto także wystawę “100 lat Garnizonu Wojska Polskiego 1918-2018”.


Podczas piątkowej konferencji w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej zaprezentowano sześć referatów: dr hab. Andrzej Olejko “Z szachownicą nad Przemyślem 1918-1939”, dr hab. Andrzej Zapałowski “Garnizon przemyski WP w latach 1944-1948”, dr Grzegorz Szopa “Garnizon przemyski WP w II RP”, dr Lucjan Fac – “Żurawiccy pancerni 1920-1945”, dr Wojciech Moś “Podhalanie w garnizonie Przemyśl”, mgr Anna Nowak “Wojsko Polskie w zbiorach Archiwum Państwowego w Przemyślu”.
Sto lat Garnizonu Przemyśl to okres niezwykle burzliwy. Te 100 lat to przede wszystkim walka o niepodległość Polski, ale też tragiczny okres II wojny światowej i również tego podziemia po niej. Nie wyobrażam sobie Przemyśla bez wojska. – powiedział Jan Jarosz dyrektor MNZP, który podziękował także za zaangażowanie przemyskiego wojska w akcje społeczne.

Minutą ciszy uczczono pamięć o wszystkich poległych przemyskiego Garnizonu.
Sto lat to mało i nie mało, zależy jak na to spojrzymy. Ale jeśli chodzi o tradycję wojska w Przemyślu, to jest spora część historii. Pamiętamy, że wojsko na początku i przez te lata było bardzo różnorodne. Były tutaj formacje artylerii lekkiej, żandarmerii, wojsko kolejowe, ułani, strzelcy, czołgiści. Dzisiaj jest Batalion Strzelców Podhalańskich. Jest to niezwykła dla miasta radość i wzmocnienie jego potencjału kulturowego i oczywiście obronnego. Jako władze RP chcielibyśmy aby ta jednostka była wzmacniana – powiedziała wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz.

Głos zabrał także ppłk Marcin Dusza, dowódca 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu – Podhalańczycy w 1921 r. przybyli i powstali w Przemyślu, z pewnymi przerwami są tutaj dalej. Apelowałbym abyśmy tutaj więcej uwagi zwrócili na wojsko polskie i jego historię, a mniej patrzyli na Austriaków. Tradycje Wojska Polskiego, formacji podhalańskich były, są i będą w Przemyślu.

Po wystąpieniach nastąpiło otwarcie wystawy “100 lat Garnizonu Wojska Polskiego 1918-2018”.

Anna Fortuna


Inne wiadomości

Miasto Przemyśl przebuduje ulicę Wysockiego. Na ulicę Bielskiego nie wystarczy już jednak pieniędzy
Przemyśl
727 views
Przemyśl
727 views

Miasto Przemyśl przebuduje ulicę Wysockiego. Na ulicę Bielskiego nie wystarczy już jednak pieniędzy

af - 20/05/2018

Dzięki programowi rządowemu Miasto przebuduje dalszą część ulicy Wysockiego. Modernizacji miała zostać poddana również ulica Bielskiego, jednak ze względu na…

Milion złotych na budżet obywatelski Przemyśla na rok 2019
Przemyśl
270 views
Przemyśl
270 views

Milion złotych na budżet obywatelski Przemyśla na rok 2019

af - 20/05/2018

Na budżet obywatelski w 2019 r. miasto Przemyśl przeznaczy ponad 1 milion złotych. Będzie to kwota większa niż ta przeznaczona…

Przemyscy przedsiębiorcy nie wykorzystują rządowego programu
Przemyśl
484 views
Przemyśl
484 views

Przemyscy przedsiębiorcy nie wykorzystują rządowego programu

af - 20/05/2018

W ramach rządowego programu wsparcia dla małych i średnich miast, mali i średni przedsiębiorcy z Przemyśla mogą się starać na…