W przemyskim Muzeum odbyła się konferencja i wystawa poświęcona historii Przemyskiego Garnizonu [Galeria zdjęć]

15/05/2018
735 Views

W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej zorganizowano konferencję “Przemyski Garnizon Wojska Polskiego 1918-1920”. Otwarto także wystawę “100 lat Garnizonu Wojska Polskiego 1918-2018”.


Podczas piątkowej konferencji w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej zaprezentowano sześć referatów: dr hab. Andrzej Olejko “Z szachownicą nad Przemyślem 1918-1939”, dr hab. Andrzej Zapałowski “Garnizon przemyski WP w latach 1944-1948”, dr Grzegorz Szopa “Garnizon przemyski WP w II RP”, dr Lucjan Fac – “Żurawiccy pancerni 1920-1945”, dr Wojciech Moś “Podhalanie w garnizonie Przemyśl”, mgr Anna Nowak “Wojsko Polskie w zbiorach Archiwum Państwowego w Przemyślu”.
Sto lat Garnizonu Przemyśl to okres niezwykle burzliwy. Te 100 lat to przede wszystkim walka o niepodległość Polski, ale też tragiczny okres II wojny światowej i również tego podziemia po niej. Nie wyobrażam sobie Przemyśla bez wojska. – powiedział Jan Jarosz dyrektor MNZP, który podziękował także za zaangażowanie przemyskiego wojska w akcje społeczne.

Minutą ciszy uczczono pamięć o wszystkich poległych przemyskiego Garnizonu.
Sto lat to mało i nie mało, zależy jak na to spojrzymy. Ale jeśli chodzi o tradycję wojska w Przemyślu, to jest spora część historii. Pamiętamy, że wojsko na początku i przez te lata było bardzo różnorodne. Były tutaj formacje artylerii lekkiej, żandarmerii, wojsko kolejowe, ułani, strzelcy, czołgiści. Dzisiaj jest Batalion Strzelców Podhalańskich. Jest to niezwykła dla miasta radość i wzmocnienie jego potencjału kulturowego i oczywiście obronnego. Jako władze RP chcielibyśmy aby ta jednostka była wzmacniana – powiedziała wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz.

Głos zabrał także ppłk Marcin Dusza, dowódca 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu – Podhalańczycy w 1921 r. przybyli i powstali w Przemyślu, z pewnymi przerwami są tutaj dalej. Apelowałbym abyśmy tutaj więcej uwagi zwrócili na wojsko polskie i jego historię, a mniej patrzyli na Austriaków. Tradycje Wojska Polskiego, formacji podhalańskich były, są i będą w Przemyślu.

Po wystąpieniach nastąpiło otwarcie wystawy “100 lat Garnizonu Wojska Polskiego 1918-2018”.

Anna Fortuna


Inne wiadomości

Przekraczając granicę próbowała udawać Włoszkę
Przemyśl - okolice
173 views
Przemyśl - okolice
173 views

Przekraczając granicę próbowała udawać Włoszkę

af - 16/07/2018

Obywatelka Turcji podczas kontroli granicznej przedstawiła fałszywy dowód osobisty. W trakcie kontroli granicznej pasażerów międzynarodowego pociągu relacji Kijów – Przemyśl,…

Agresywny włamywacz zatrzymany
Przemyśl
458 views
Przemyśl
458 views

Agresywny włamywacz zatrzymany

af - 16/07/2018

42-letni mężczyzna chciał włamać się do zaparkowanego pojazdu przy ul.Borelowskiego w Przemyślu. Został zatrzymany i już usłyszał zarzut. W dniu…

Zespół Taneczny Koralik zdobył 4 nagrody na międzynarodowym festiwalu
Przemyśl
212 views
Przemyśl
212 views

Zespół Taneczny Koralik zdobył 4 nagrody na międzynarodowym festiwalu

af - 16/07/2018

Zespół Taneczny Koralik z Centrum Kulturalnego w Przemyślu zdobył cztery nagrody podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży…