W przemyskim Muzeum odbyła się konferencja i wystawa poświęcona historii Przemyskiego Garnizonu [Galeria zdjęć]

W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej zorganizowano konferencję „Przemyski Garnizon Wojska Polskiego 1918-1920”. Otwarto także wystawę „100 lat Garnizonu Wojska Polskiego 1918-2018”.

Podczas piątkowej konferencji w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej zaprezentowano sześć referatów: dr hab. Andrzej Olejko „Z szachownicą nad Przemyślem 1918-1939”, dr hab. Andrzej Zapałowski „Garnizon przemyski WP w latach 1944-1948”, dr Grzegorz Szopa „Garnizon przemyski WP w II RP”, dr Lucjan Fac – „Żurawiccy pancerni 1920-1945”, dr Wojciech Moś „Podhalanie w garnizonie Przemyśl”, mgr Anna Nowak „Wojsko Polskie w zbiorach Archiwum Państwowego w Przemyślu”.
Sto lat Garnizonu Przemyśl to okres niezwykle burzliwy. Te 100 lat to przede wszystkim walka o niepodległość Polski, ale też tragiczny okres II wojny światowej i również tego podziemia po niej. Nie wyobrażam sobie Przemyśla bez wojska. – powiedział Jan Jarosz dyrektor MNZP, który podziękował także za zaangażowanie przemyskiego wojska w akcje społeczne.

Minutą ciszy uczczono pamięć o wszystkich poległych przemyskiego Garnizonu.
Sto lat to mało i nie mało, zależy jak na to spojrzymy. Ale jeśli chodzi o tradycję wojska w Przemyślu, to jest spora część historii. Pamiętamy, że wojsko na początku i przez te lata było bardzo różnorodne. Były tutaj formacje artylerii lekkiej, żandarmerii, wojsko kolejowe, ułani, strzelcy, czołgiści. Dzisiaj jest Batalion Strzelców Podhalańskich. Jest to niezwykła dla miasta radość i wzmocnienie jego potencjału kulturowego i oczywiście obronnego. Jako władze RP chcielibyśmy aby ta jednostka była wzmacniana – powiedziała wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz.

Głos zabrał także ppłk Marcin Dusza, dowódca 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu – Podhalańczycy w 1921 r. przybyli i powstali w Przemyślu, z pewnymi przerwami są tutaj dalej. Apelowałbym abyśmy tutaj więcej uwagi zwrócili na wojsko polskie i jego historię, a mniej patrzyli na Austriaków. Tradycje Wojska Polskiego, formacji podhalańskich były, są i będą w Przemyślu.

Po wystąpieniach nastąpiło otwarcie wystawy „100 lat Garnizonu Wojska Polskiego 1918-2018”.

Anna Fortuna

no images were found