W przemyskim Muzeum odbyła się konferencja i wystawa poświęcona historii Przemyskiego Garnizonu [Galeria zdjęć]

15/05/2018
869 Views

W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej zorganizowano konferencję “Przemyski Garnizon Wojska Polskiego 1918-1920”. Otwarto także wystawę “100 lat Garnizonu Wojska Polskiego 1918-2018”.

Podczas piątkowej konferencji w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej zaprezentowano sześć referatów: dr hab. Andrzej Olejko “Z szachownicą nad Przemyślem 1918-1939”, dr hab. Andrzej Zapałowski “Garnizon przemyski WP w latach 1944-1948”, dr Grzegorz Szopa “Garnizon przemyski WP w II RP”, dr Lucjan Fac – “Żurawiccy pancerni 1920-1945”, dr Wojciech Moś “Podhalanie w garnizonie Przemyśl”, mgr Anna Nowak “Wojsko Polskie w zbiorach Archiwum Państwowego w Przemyślu”.
Sto lat Garnizonu Przemyśl to okres niezwykle burzliwy. Te 100 lat to przede wszystkim walka o niepodległość Polski, ale też tragiczny okres II wojny światowej i również tego podziemia po niej. Nie wyobrażam sobie Przemyśla bez wojska. – powiedział Jan Jarosz dyrektor MNZP, który podziękował także za zaangażowanie przemyskiego wojska w akcje społeczne.

Minutą ciszy uczczono pamięć o wszystkich poległych przemyskiego Garnizonu.
Sto lat to mało i nie mało, zależy jak na to spojrzymy. Ale jeśli chodzi o tradycję wojska w Przemyślu, to jest spora część historii. Pamiętamy, że wojsko na początku i przez te lata było bardzo różnorodne. Były tutaj formacje artylerii lekkiej, żandarmerii, wojsko kolejowe, ułani, strzelcy, czołgiści. Dzisiaj jest Batalion Strzelców Podhalańskich. Jest to niezwykła dla miasta radość i wzmocnienie jego potencjału kulturowego i oczywiście obronnego. Jako władze RP chcielibyśmy aby ta jednostka była wzmacniana – powiedziała wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz.

Głos zabrał także ppłk Marcin Dusza, dowódca 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu – Podhalańczycy w 1921 r. przybyli i powstali w Przemyślu, z pewnymi przerwami są tutaj dalej. Apelowałbym abyśmy tutaj więcej uwagi zwrócili na wojsko polskie i jego historię, a mniej patrzyli na Austriaków. Tradycje Wojska Polskiego, formacji podhalańskich były, są i będą w Przemyślu.

Po wystąpieniach nastąpiło otwarcie wystawy “100 lat Garnizonu Wojska Polskiego 1918-2018”.

Anna Fortuna


Inne wiadomości

Przemyski szpital nie przyjmuje pacjentów
Wiadomości
2593 views
Wiadomości
2593 views

Przemyski szpital nie przyjmuje pacjentów

af - 20/09/2018

Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu wstrzymał przyjęcia pacjentów w trybie planowanym do wszystkich oddziałów. Przyczyną tego stanu…

Sensacja! Olbrzymi problem przemyskiego Prawa i Sprawiedliwości
Wiadomości
4448 views
Wiadomości
4448 views

Sensacja! Olbrzymi problem przemyskiego Prawa i Sprawiedliwości

af - 20/09/2018

W nadchodzących wyborach samorządowych Prawo i Sprawiedliwość prawdopodobnie będzie mogło ubiegać się o mandaty radnych w Przemyślu tylko w dwóch…

Uwaga! Okresowe zamknięcie kładki pieszo-rowerowej w Przemyślu
Wiadomości
1851 views
Wiadomości
1851 views

Uwaga! Okresowe zamknięcie kładki pieszo-rowerowej w Przemyślu

af - 19/09/2018

Kładka pieszo-rowerowa w Przemyślu przejdzie remont. Na czas przeprowadzanych prac będzie okresowo zamknięta. W dniach od 24 września do 10…