W przemyskim CK odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Niewidomego

7 listopada 2016

W przemyskim Centrum Kulturalnym odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Niewidomego.

W tym dniu na scenie CK członkowie Polskiego Związku Niewidomych i Przemyskiego Klubu „Podkarpacie” zaprezentowali program artystyczny, a w holu budynku czynna była wystawa sprzętu rehabilitacyjnego ułatwiającego pracę i codzienne życie osobom niewidomym i słabo widzącym.

Dzisiejsze wydarzenie jest ważne nie tylko dla nas, ale także dla społeczeństwa i powinno być odbierane jako takie łamanie barier mentalnych. Jest przypomnieniem, że jesteśmy, funkcjonujemy i nie powinniśmy być spychani na margines społeczny – powiedziała Renata Fronc, prezes Koła Powiatowego i Grodzkiego Polskiego Związku Niewidomych w Przemyślu – Dla ludzi, który tracą wzrok dużą rolę pełni pomoc oferowana przez nas, tj.pomoc psychologiczna, rehabilitacyjna, edukacyjna, spotkania kulturalne i integracyjne. Uczymy chodzić z białą laską, której nie trzeba się wstydzić. Nasze Koło współpracuje z Przemyskim Klubem Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących „Podkarpacie”, tutaj są realizowane cele sportowe, w których te osoby doskonale się sprawdzają, wyjeżdżają na turnieje, gdzie osiągają sukcesy, realizują się, a to z kolei pomaga im nabrać pewności siebie. To na pewno daje taki komfort psychiczny, że jesteśmy również pełnosprawnymi członkami społeczeństwa.

Przemyskie Koło istnieje już ponad 60 lat i zrzesza około 2 tys. osób. Wielu jego członków jest zatrudnionych nie tylko w Spółdzielni Niewidomych, ale także na wolnym rynku pracy, gdzie sprawdzają się np. jako masażyści.

Organizatorem wydarzenia był Polski Związek Niewidomych Koło Powiatowe i Grodzkie w Przemyślu oraz Przemyski Klub Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących „Podkarpacie”.