W przemyskim Centrum Kulturalnym odbył się Międzyszkolny Festiwal Kolęd i Pastorałek

18 stycznia 2016

W przemyskim Centrum Kulturalnym odbył się już X „Międzyszkolny Festiwal Kolęd i Pastorałek”. Ideą Festiwalu, który z roku na rok gromadzi coraz większą liczbę uczestników jest kultywowanie tradycji kolędowania.

Pierwszy „Międzyszkolny Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek” odbył się w Centrum Kulturalnym w Przemyślu dokładnie dziesięć lat temu. Wzięło w nim udział wówczas zaledwie 16 uczestników. Z roku na rok ich liczba rosła. Do tegorocznej edycji pod hasłem „W dzień Bożego Narodzenia radość wszelkiego stworzenia” zgłosiło się ponad 60 uczniów, z czego 55 uczestniczyło w przesłuchaniach. Do finału przeszło 14 osób w dwóch kategoriach wiekowych: I-III klasy i IV-VI klasy.

Tegoroczny poziom był bardzo wysoki – mówi organizator festiwalu Agnieszka Marcińczak, nauczycielka z SP nr 14 w Przemyślu – Ciężko było wybrać zwycięzców, o ile jeszcze w drugiej kategorii były dzieci, które się wybijały, tak wśród młodszych wszystkie występy były bardzo dobre.

Wyniki konkursu :

I kategoria

I miejsce Ewa Pawłowska SP nr 6
II miejsce Gracjan Gładysz SP w Kaszycach
III miejsce Anna Haszczyn SP nr 1

Wyróżnienia :

Natalia Bukowska SP nr 11
Magdalena Pudesz SP nr 14
Antoni Pankiewicz SP nr 14

II kategoria

I miejsce Paulina Żurawska SP nr 11
II miejsce Karol Choma SP nr 14
III miejsce Zuzanna Gaweł SP nr 6, Karolina Łannik SP w Olszanach

Wyróżnienia :

Aleksandra Koszelik SP nr 2 w Żurawicy
Julia Bilińska SP w Olszanach
Milena Lenecka SP w Krasiczynie
Zofia Nykel SP nr 14

„Międzyszkolny Festiwal Kolęd i Pastorałek” przyczynia się do kultywowania tradycji kolędowania. Festiwal organizujemy tylko i wyłącznie po to żeby dzieci w wieku szkoły podstawowej nie zapomniały, że się kolęduje. W domach teraz z tą tradycją jest różnie – wyjaśnia Agnieszka Marcińczak – Zastanawiamy się nad poszerzeniem zasięgu tego festiwalu, ale to niestety wiąże się z kosztami, dlatego najpierw musimy znaleźć dobrych sponsorów. Tegoroczni dopisali, ale to wciąż mało aby zorganizować edycję wojewódzką.

Aby żadne z dzieci, nawet z tych biorących udział tylko w przesłuchaniach nie czuło się pokrzywdzone otrzymuje drobny upominek.

Anna Fortuna