W niedzielę odbędzie się Panachyda. „Patriotyczny Przemyśl” wzywa do niebrania udziału w kontrmanifestacjach

W najbliższą niedzielę w Przemyślu odbędą się ukraińskie uroczystości tzw. Panachyda. Przemyskie organizacje patriotyczne odcinają się od kontrmanifestacji oraz apelują o niebranie w nich udziału.

W niedzielę, 11 czerwca Związek Ukraińców w Polsce organizuje tzw. panachydę. Podczas ubiegłorocznej procesji greckokatolickiej przy ul.Słowackiego pikietowano przeciwko gloryfikacji OUN UPA. W tym miejscu również doszło do zamieszek pomiędzy demonstrującymi, a uczestnikami procesji.

Ponieważ na portalach społecznościowych pojawiają się apele o organizację kontrmanifestacji organizacje patriotyczne skupione wokół portalu Patriotyczny Przemyśl wydały wczoraj oświadczenie, że nie są oni organizatorami żadnego przedsięwzięcia w Przemyślu tego dnia.

Ponadto zwracamy się z prośbą o nie uleganie namowom i sugestiom nieznanych osób i nie branie udziału w przedsięwzięciach, które dadzą Związkowi Ukraińców w Polsce pretekst do rozpętania kolejnej, absurdalnej i nie mającej nic wspólnego z rzeczywistością antypolskiej nagonki na mieszkańców Przemyśla i władze miasta. Oświadczamy także, ze będziemy wnikliwie monitorować, dokumentować i zgłaszać policji na miejscu wszelkie przejawy propagowania przez uczestników panachydy banderowskiej symboliki. Ukraina tak – banderyzm nie.– czytamy w oświadczeniu.