W napadzie z bronią na pociąg na pomoc ruszyła przemyska grupa szturmowa
Przestępca przy użyciu broni zaatakował pasażerów pociągu. Na pomoc poszkodowanym ruszyła grupa szturmowa.
W dniach 4-6 maja, w Przemyślu trwało wspólne szkolenie policjantów, strażników granicznych i funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Jego tematem było „Współdziałanie służb porządku publicznego w strefie przygranicznej woj.podkarpackiego”.
Szkolenie miało związek z doskonaleniem współpracy służb i optymalizację jej skuteczności w czasie działań związanych ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży oraz realizacją zadań w zakresie bezpieczeństwa w rejonie przygranicznym przez patrole składające się z funkcjonariuszy różnych służb.
Chodziło m.in. o doskonalenie dotychczasowej współpracy w tym wymiany informacji, ostrzegania i alarmowania między służbami dyżurnymi poszczególnych formacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne w strefie przygranicznej . Istotna również tu była koordynacja służb w zakresie właściwego reagowania na symptomy lub działania terrorystyczne w strefie nadgranicznej. Funkcjonariusze trzech służb ćwiczyli także działania interwencyjne tzw. „patroli mieszanych” – wyjaśnia rzecznik prasowy BiOSG mjr SG Elżbieta Pikor.
Finałem trzydniowego szkolenia był pokaz symulowanego zatrzymania niebezpiecznych przestępców w pociągu na stacji Przemyśl – Bakończyce.
Przygotowaliśmy scenariusz, który polega na zlokalizowaniu w wagonie kolejowym przestępcy, który przeprowadził tutaj mały zamach na osoby, które tym wagonem poruszały się, następnie doprowadził on do postrzelenia jednej z tych osób. W wyniku tych działań dowódca, w tym wypadku akcji policyjnej jest zmuszony do podjęcia decyzji o szturmie natychmiastowym sił, które aktualnie są na miejscu zdarzenia – scenariusz akcji grupy szturmowej przedstawił dowódca samodzielnego pododdziału antyterrorystycznego policji mł. insp. Piotr Łowicki – Nie jest to przygotowanie do naszych typowych działań antyterrorystycznych, ale jest to działanie ratunkowe skierowane na uratowanie pasażerów tego pociągu, zlokalizowanie zagrożenia w postaci osoby, która strzelała w tym pociągu, zatrzymania jej i przeszukania wagonów pod kątem ujawnienia niebezpiecznych urządzeń czy też przyrządów.
Zademonstrowane ćwiczenia to jeden z elementów taktyki działania samodzielnego pododdziału antyterrorystycznego.
Światowe Dni Młodzieży będą odbywać się w dniach 26 – 31 lipca w Krakowie, a wcześniej w dniach 20 – 25 lipca w diecezjach. W tym czasie do Polski przyjedzie ok 2 mln pielgrzymów z całego świata. Do tej pory do pięciu diecezji z terenu województwa podkarpackiego zgłoszono ok 5-6 tys. pielgrzymów.
Anna Fortuna
no images were found