Utknął w Przemyślu, jednak Saakaszwili dostał się na Ukrainę. Został wniesiony na rękach

11/09/2017
1731 Views

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, któremu nie udało się przekroczyć granicy pociągiem relacji Przemyśl-Kijów, został wniesiony na rękach na Ukrainę przez swoich zwolenników.

W dniu wczorajszym były prezydent Gruzji Saakaszwili próbował przekroczyć granicę pociągiem relacji Przemyśl-Kijów, gdy mu się nie udało skierował się na drogowe przejście graniczne w Medyce. Tam przemieszczając się autobusem, w którym wraz z nim podróżowało kilkunastu deputowanych Rady Najwyższej przeszedł kontrolę paszportową, wyjechał z Polski, ale utknął w strefie międzygranicznej.

“Służby UA wstrzymały do odwołania odprawy na przejściu granicznym Szeginie-Medyka. Podróżnych prosimy o kierowanie się na inne przejścia” – czytamy w komunikacie SG.

Jak podają ukraińskie media Saakaszwili twierdził, że droga została zablokowana przez specjalne oddziały policji. Przedstawiciel ukraińskiej straży granicznej miał powiedzieć towarzyszącym Saakaszwilemu deputowanym, że przejście graniczne zostało zamknięte z powodu domniemanego zaminowania.

Według Jurija Derewianki, towarzyszącego Saakaszwilemu deputowanego partii Batkiwszczyna była premier Julii Tymoszenko, ludzie przerwali kordon policyjny, otoczyli bylego prezydenta szczelnym kołem i “wnieśli” na Ukrainę – napisała agencja Interfax-Ukraina.

Saakaszwili wraz ze swoimi zwolennikami udał się do Lwowa, zapowiadając stamtąd marsz na Kijów.

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili po złożeniu prezydentury w Gruzji w 2013 roku, aby uniknąć procesów sądowych za nadużycia władzy, wyjechał z kraju najpierw do USA, a potem na Ukrainę, gdzie włączył się do tamtejszej polityki.

Stosunki między Poroszenką a Saakaszwilim pogorszyły się, gdy były prezydent Gruzji zrezygnował z powierzonego mu urzędu, oskarżył prezydenta Ukrainy o popieranie klanów korupcyjnych, a następnie utworzył na Ukrainie własną partię polityczną i nawoływał do wcześniejszych wyborów parlamentarnych.
Obywatelstwo Ukrainy to jedyne obywatelstwo, jakie miał Saakaszwili. 31 lipca minister sprawiedliwości Gruzji Tia Culukiani oświadczyła, że wobec Saakaszwilego w jego ojczyźnie wszczęto cztery sprawy karne oraz że Gruzja będzie żądała wydania go od krajów, w których się zatrzyma.


Inne wiadomości

Przemyscy radni z niepokojem odnoszą się do pogarszających się przemyskich usług medycznych
Wiadomości
972 views
Wiadomości
972 views

Przemyscy radni z niepokojem odnoszą się do pogarszających się przemyskich usług medycznych

af - 21/02/2018

Przemyscy radni przyjęli rezolucję, według której z niepokojem odnoszą się do informacji o pogarszaniu się jakości świadczenia usług medycznych w…

Śliwnica w powiecie przemyskim. Matka zadała 8 ciosów synowi. W rodzinie dochodziło do nieporozumień
Przemyśl
1948 views
Przemyśl
1948 views

Śliwnica w powiecie przemyskim. Matka zadała 8 ciosów synowi. W rodzinie dochodziło do nieporozumień

af - 20/02/2018

Andrea P. zadała synowi 8 ran kłutych. Od początku roku w rodzinie dochodziło do nieporozumień. Do zdarzenia doszło w sobotni…

Chciał przewieźć przez granice pojazdy kupione jako odpad
Przemyśl - okolice
1265 views
Przemyśl - okolice
1265 views

Chciał przewieźć przez granice pojazdy kupione jako odpad

af - 19/02/2018

Obywatel Ukrainy próbował przewieźć przez granicę mercedesy kupione w Stanach Zjednoczonych jako odpad. Łączna wartość pojazdów to 250 tys. zł.…