Utknął w Przemyślu, jednak Saakaszwili dostał się na Ukrainę. Został wniesiony na rękach

11/09/2017
1994 Views

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, któremu nie udało się przekroczyć granicy pociągiem relacji Przemyśl-Kijów, został wniesiony na rękach na Ukrainę przez swoich zwolenników.


W dniu wczorajszym były prezydent Gruzji Saakaszwili próbował przekroczyć granicę pociągiem relacji Przemyśl-Kijów, gdy mu się nie udało skierował się na drogowe przejście graniczne w Medyce. Tam przemieszczając się autobusem, w którym wraz z nim podróżowało kilkunastu deputowanych Rady Najwyższej przeszedł kontrolę paszportową, wyjechał z Polski, ale utknął w strefie międzygranicznej.

“Służby UA wstrzymały do odwołania odprawy na przejściu granicznym Szeginie-Medyka. Podróżnych prosimy o kierowanie się na inne przejścia” – czytamy w komunikacie SG.

Jak podają ukraińskie media Saakaszwili twierdził, że droga została zablokowana przez specjalne oddziały policji. Przedstawiciel ukraińskiej straży granicznej miał powiedzieć towarzyszącym Saakaszwilemu deputowanym, że przejście graniczne zostało zamknięte z powodu domniemanego zaminowania.

Według Jurija Derewianki, towarzyszącego Saakaszwilemu deputowanego partii Batkiwszczyna była premier Julii Tymoszenko, ludzie przerwali kordon policyjny, otoczyli bylego prezydenta szczelnym kołem i “wnieśli” na Ukrainę – napisała agencja Interfax-Ukraina.

Saakaszwili wraz ze swoimi zwolennikami udał się do Lwowa, zapowiadając stamtąd marsz na Kijów.

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili po złożeniu prezydentury w Gruzji w 2013 roku, aby uniknąć procesów sądowych za nadużycia władzy, wyjechał z kraju najpierw do USA, a potem na Ukrainę, gdzie włączył się do tamtejszej polityki.

Stosunki między Poroszenką a Saakaszwilim pogorszyły się, gdy były prezydent Gruzji zrezygnował z powierzonego mu urzędu, oskarżył prezydenta Ukrainy o popieranie klanów korupcyjnych, a następnie utworzył na Ukrainie własną partię polityczną i nawoływał do wcześniejszych wyborów parlamentarnych.
Obywatelstwo Ukrainy to jedyne obywatelstwo, jakie miał Saakaszwili. 31 lipca minister sprawiedliwości Gruzji Tia Culukiani oświadczyła, że wobec Saakaszwilego w jego ojczyźnie wszczęto cztery sprawy karne oraz że Gruzja będzie żądała wydania go od krajów, w których się zatrzyma.


Inne wiadomości

Przemyscy kupcy wnioskują o przyśpieszenie prac nad powstaniem parkingu podziemnego
Przemyśl
1023 views
Przemyśl
1023 views

Przemyscy kupcy wnioskują o przyśpieszenie prac nad powstaniem parkingu podziemnego

pg - 22/06/2018

Na dzisiejszej sesji rady miejskiej przyjęto uchwałę o przystąpieniu do zmiany planu zagospodarowania Placu Rybiego. Jest to pierwszy krok procesu…

Poseł Kukiz`15 Wojciech Bakun kandydatem na prezydenta Przemyśla
Przemyśl
1017 views
Przemyśl
1017 views

Poseł Kukiz`15 Wojciech Bakun kandydatem na prezydenta Przemyśla

af - 22/06/2018

Poseł Kukiz `15 Wojciech Bakun oficjalnie ogłosił swoją kandydaturę na prezydenta miasta Przemyśla w nadchodzących wyborach. Komitet Wyborczy Kukiz`15 w…

Renata Przemyk zakończyła “Muzyczną Wiosnę na Zamku” [Galeria zdjęć]
Informacje kulturalne
267 views
Informacje kulturalne
267 views

Renata Przemyk zakończyła “Muzyczną Wiosnę na Zamku” [Galeria zdjęć]

af - 22/06/2018

16 czerwca, Renata Przemyk zaśpiewała piosenki Leonarda Cohena". Koncert odbył się na zakończenie cyklu „MUZYCZNA WIOSNA NA ZAMKU”. obotni czerwcowy…