Urzędy pracują w specjalnym trybie. Seniorzy na razie bez pomocy

14 marca 2020

Decyzją Prezydenta Miasta Przemyśla urząd miejski przyjął szczególne zasady obsługi. Ma to związek z zagrożeniem wywoływanym przez koronawirus Covid 19. 

Od poniedziałku petenci urzędów będą mogli kontaktować się z urzędem, oprócz drogi telefonicznej i elektronicznej, tylko przez okienko podawcze w budynku przy Rynku 1, gdzie istnieje możliwość złożenia pisma.

Podobne zasady zostały wprowadzone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który apeluje o załatwianie spraw drogą telefoniczną lub e-mailową, a tylko w wyjątkowych sytuacjach dopuszczony będzie kontakt tradycyjną metodą. MOPS poinformował także, że nie będzie obsługiwał osób z objawami infekcji.

Zaostrzone rygory bezpieczeństwa zostały zastosowane w innych urzędach na terenie miasta. W Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków petenci nie są obsługiwani, a korespondencję składa się do specjalnie przygotowanej skrzynki.

Na stronie miejskiej pojawiła się zakładka Koronawirus, przez którą można przejść do listy telefonów UM. Osoby niepełnosprawne i starsze są zachęcane do kontaktu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej pod numerem telefonu 16 675 21 61.

Na razie nie został przygotowany jednak specjalny numer telefonu, pod który mogłyby dzwonić osoby starsze, potrzebujące pomocy w postaci zrobienia zakupów, wykupienia lekarstw z apteki itp.

W kraju trwają apele o pozostanie w domach w ramach dobrowolnej kwarantanny, jednak w ślad za tą akcją nie ruszyła pomoc dla seniorów, jako grupy najbardziej podatnej na zakażenie. W internecie pojawiają się oddolne inicjatywy niesienia pomocy w zakupach, jednak na stronie miasta nie ma żadnej informacji o zamiarze zorganizowaniu takiego rodzaju wsparcia.

Przemyśl nie jest wyjątkiem. Na stronach podkarpackich samorządów i na stronie urzędu wojewódzkiego brak informacji o planowanej pomocy dla najstarszych. Stosunkowo najlepiej sytuacja przedstawia się w Jarosławiu, gdzie na miejskiej stronie internetowej wystosowano apel do mieszkańców o zgłaszanie do jarosławskiego MOPS-u informacji o potrzebujących pomocy osobach starszych.

Podczas weekendu nie działa telefon Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, rzeszowski numer Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego i numer zarządzania kryzysowego UM w Przemyślu.

 

 

 

zdj.il. canva.com

B.Wilk