Uroczyście odsłonięto Pomnik Legionistów Polskich na Cmentarzu Wojskowym w Przemyślu [film i galeria zdjęć]

10 kwietnia 2018

Na Cmentarzu Wojskowym w Przemyślu odbyło się uroczyste odsłonięcie odnowionego Pomnika Legionistów Polskich z lat 1914-1918 oraz złożono do grobu szczątki Legionisty st. sierż. Bolesława Nuckowskiego.

Legionista st. sierż. Bolesław Nuckowski – weteran walk o niepodległość Polski, zmarł w 1925 r. i pochowany został na Cmentarzu Głównym w Przemyślu. Ekshumowane w dniu 9 kwietnia 2018 szczątki Legionisty złożono przy Pomniku Legionistów Polskich w utworzonym w nim miejscu na pochówki.

Dzisiaj w 100 -lecie odzyskania niepodległości stoimy w miejscu, które nie byłoby tak czczone gdyby nie starania tak wielu osób. Dziękuję przede wszystkim Towarzystwu Przyjaciół Przemyśla i Regionu za podjęcie trudu przed laty nadania pamięci tego miejsca. Bez podjętych przez Państwa starań końcem lat 80 nie bylibyśmy pewnie w tym miejscu dzisiaj. Dziękuję rodzinie za zgodę na ekshumację. Wierzę głęboko, że to będzie także przykład dla innych rodzin, których przodkowie spoczywają na przemyskim cmentarzu, by mogli tutaj w kwaterze legionowej jak kiedyś walczyli ramię w ramię spoczywać także obok siebie przypominając o chwale polskiego oręża, które nieodmiennie kojarzy się z dramatycznymi losami naszej ojczyzny. – powiedział prezydent Robert Choma podczas poniedziałkowych uroczystości na Cmentarzu Wojskowym w Przemyślu.

Odnowienie Pomnika Legionistów Polskich z lat 1914-1918 było możliwe dzięki zaangażowaniu Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu, przemyskiej Radzie Miejskiej, prezydentowi Miasta Przemyśla oraz Podkarpackiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.
Już w 1984 TPPiR ufundowało i opracowało odznakę Miasto Przemyśl Swemu Obrońcy. W latach 20 obrońcom Ziemi Przemyskiej i Ziemi Lwowskiej ufundowało Gwiazdę Przemyśla honorową odznakę przyznawaną przez komitet cywilno – wojskowy i zatwierdzony przez przemyską Radę Miejską. Dzięki determinacji Klubu Obrońców Przemyśla (który działał przy TPPiR) ten pomnik został podniesiony z pomiędzy grobów, ustawiony ponownie na kwaterze legionistów na Cmentarzu Wojskowym i odnowiony. – powiedziała prezes TPPiR Bogusława Pieczyńska.

Na odnowionym pomniku umieszczono dwie tablice pamiątkowe: „Poległym Legionistom Polskim 1914-1918” oraz „W 70 rocznicę odzyskania Niepodległości Polski Staraniem Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu Ten Pamiątkowy Obelisk Uratowano Od Zniszczenia, Odnowiono I Postawiono W Nowym Miejscu”.

Anna Fortuna

no images were found