Ulicami Przemyśla przeszedł wielki Marsz Orląt [Galeria zdjęć]

11 grudnia 2016

W Przemyślu uczczono pamięć o bohaterskich Przemyskich i Lwowskich Orlętach, którzy stracili życie w bojach o Przemyśl i bitwie pod Niżankowicami.

Mszą św. w przemyskiej Archikatedrze rozpoczęto w dniu dzisiejszym obchody upamiętniające 98. rocznicę bitwie pod Niżankowicami, w której swe młode życie oddały młode Orlęta – harcerze i uczniowie z Przemyśla i okolic. Po nabożeństwie ulicami miasta przeszedł III Marsz Orląt.

13 grudnia będziemy obchodzić rocznicę drugiej obrony Przemyśla, boju stoczonego w miejscowości Niżankowice. W boju, w którym upadli przede wszystkim ci, którzy jako osoby niepełnoletnie zasługują w pełni na pamięć. Historia w tym miejscu zaczęło się dużo wcześniej, kiedy 1 listopada rozpoczęły się walki o Lwów, wtedy również tu w Przemyślu rozgorzała się zacięta dyskusja, do kogo to miasto Przemyśl będzie należało, czy do nas Polaków, czy do Ukraińców – mówił przy pomniku Orląt Przemyskich historyk Lucjan Fac.

Będąc tutaj, razem, w jedności, przestrzegamy i przypominamy prawa tych, którym jesteśmy winni. Prawo pamięci – za to że zginęli byśmy mogli żyć w wolnej Polsce, prawo do pamiętania o tym, że Lwów kiedyś był polskim miastem, z określoną tradycją, historią i stanowił nieodłączny element Rzeczpospolitej, wspaniałe miasto, które miało swoich bohaterów, pisarzy, naukowców. Te miasta obok siebie, rozdzielone dziś granicą nie mogą przecież powodować tego, że rośnie w nas nienawiść. Ten dzisiejszy marsz nie był przeciw czemuś, był to symbol pamięci Orląt przemyskich i lwowskich. Na pewno jest to dzisiaj dzień historyczny, z tego względu, że po raz pierwszy pod pomnikiem wybrzmiał hymn narodowy z jego czterema zwrotkami i tak powinniśmy śpiewać go zawsze, niech to się stanie początkiem nowej tradycji – powiedział prezydent miasta Przemyśla Robert Choma.

Do zgromadzonych swoje skierował także m.in. wójt Gminy Przemyśl Andrzej Huk, „dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały” – takie słowa widnieją na grobie Orląt Przemyskich. Dla Ciebie Polsko przyszliśmy tutaj, dla was Orlęta Przemyskie aby upamiętnić to wydarzenie sprzed 98 lat. Etos Orląt Przemyskich od wielu lat jest żywy tutaj w Przemyślu. My, Polacy, nie potrzebujemy sobie szukać na siłę sztucznych bohaterów. My tutaj, mieszkańcy ziemi przemyskiej mamy swoich bohaterów, mamy Orlęta Przemyskie, które walczyły o polskość tego miasta, które wraz z Orlętami Lwowskimi walczyły o wolność południowo- wschodnich Kresów II Rzeczpospolitej. Walczyły i wywalczyły. Dzięki nim dzisiaj możemy tu mówić po polsku. I za to należy im się wieczna cześć i chwała.

Zgromadziliśmy się dzisiaj tu, aby oddać chwałę tym, którzy umarli za wcześnie. Są przykładem niesamowitego bohaterstwa, które musi przełożyć na współczesność, wychodząc do świata, w którym jako młodzi ludzie często spotykamy się z antywartościami. Orlęta są dla nas wzorem, jak zagospodarować swoją wolność i młodość. Musimy żyć zgodnie z wartościami, jakimi są : Bóg, honor i ojczyzna. To jest piękna rzec, że dziś tutaj potrafimy iść wspólnie razem, bez względu na szyld organizacyjny czy klub, któremu kibicujemy, bo Polska jest naszym wspólnym dobrem, bez względu na to kto nią będzie rządził i w jakiej sytuacji będziemy się znajdować, to jest nasze wspólne dobro. Wszyscy tutaj jesteśmy żołnierzami, tylko pamiętajmy, że żołnierz przede wszystkim walczy z głową – powiedział prezes Młodzieży Wszechpolskiej na Podkarpaciu, Mateusz Lewicki.

Wydarzenie zorganizowane zostało wspólnie przez przemyskie środowiska patriotyczne i narodowe.

Organizatorzy oraz uczestnicy marszu :
Patriotyczny Przemyśl,
Młodzież Wszechpolska – Przemyśl,
Przemyski Klub Biegacza,
Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej,
Hufiec Ziemi Przemyskiej,
ZS „Strzelec” Józefa Piłsudskiego JS 2030 w Przemyślu,
Narodowo-Radykalny Przemyśl,                                                                                                                                                                               – Przemyskie Bractwo,
KS Czuwaj Przemyśl,
Czarna Trzynastka Przemyska,
– IV Przemyska Harcerska Drużyna Wodna im. hm.Edwarda Heila.

Anna Fortuna

fot. Anna Fortuna, Piotr Gdula

no images were found