Ukraina – nasz sąsiad – ma nowego prezydenta. Kim jest Wołodymyr Zelenski?

24 kwietnia 2019

41- letni Wołodymyr Zelenski pochodzący z miasta Krzywy Róg został w niedzielę nowym prezydentem Ukrainy. To co powszechnie wiadomo o życiu Zelenskiego to to, że pochodzi z rodziny ukraińskich Żydów, studiował prawo na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Ekonomicznym, a karierę zrobił jako aktor komediowy.

Zelenski uzyskał status megagwiazdy ukraińskiej rozrywki rolą w „Słudze narodu”. To ukraiński serial komediowy z rodzaju political fiction, opowiadający o nauczycielu historii, który zostaje prezydentem kraju. Główny bohater Vasiliy Petrovich Goloborodko publikuje w sieci krótki spot, w którym krytykuje wszechobecną w polityce państwa korupcję oraz uwikłanych w nią polityków. Nagranie stało się hitem i dzięki niemu, Goloborodko wygrywa wybory na prezydenta. Profetyczny serial odniósł wielki sukces na Ukrainie-dość powiedzieć, że odcinki umieszczone na YouTube mają po kilkanaście milionów odsłon.

Zelenski, i o tym mówi się wprost, choć on sam temu zaprzecza, cieszy się poparciem Ihora Kołomojskiego. Kołomojski to jeden z najbogatszych Ukraińców, oligarcha posiadający szereg biznesów, w tym sieć mediów z popularną telewizją 1+1 na czele. Kołomojski jest postacią co najmniej barwną –zdeklarowany Żyd wspierający ochotnicze bataliony w Donbasie i neobanderowskie ugrupowanie Prawy Sektor. Zasłynął z płacenia za każdą głowę prorosyjskiego ,,zielonego ludzika”. Toczyły się przeciw niemu także dwa postępowania prokuratorskie, w których podejrzewano go o zlecenie zabójstwa. Co istotne, Kołomojski jest skonfliktowany z Petrem Poroszenko, i jest osobą której najbardziej mogło zależeć na pozbawieniu władzy dotychczasowego prezydenta.

Spytaliśmy młodego Ukraińca, który mieszka i pracuje w Przemyślu o to dlaczego wygrał Zelenski. Siergiej, bo tak ma na imię sympatyczny chłopak, twierdzi, że niechęć do Poroszenki była tak duża, że ktokolwiek by wystartował spoza politycznego establishmentu Ukrainy ten osiągnąłby sukces. Ponieważ zrobił to Zelenski, to on zgarnął pulę. Według Siergieja, Ukraińcy także nie ufali Julii Tymoszenko- według nich obciążają ją zarzuty o przekręty finansowe.

Zelenski podczas II tury wyborów zdobył głosy poparcia prawie trzech czwartych obywateli. Jest to najwyższy wynik uzyskany w blisko trzydziestoletniej historii ukraińskiej demokracji. Specjaliści tłumaczą ten wielki sukces młodego polityka zmęczeniem Ukraińców dotychczasową sceną polityczną kraju, korupcją i brakiem efektów reform Poroszenki. Zwraca się uwagę na udaną kampanię polityka opart głównie na Instagramie, która zmobilizowała młodych Ukraińców. Zelenski nie bawił się w polityczną agitację i utarczki, tylko wrzucał do internetu dużo zdjęć i filmików. Na jego sukces pracowali także popularni youtuberzy.

Mieszkający w Polsce Ukrainiec Igor Isajew, który prowadzi bloga dotyczącego bieżących spraw ukraińskich zauważa, że:

 

„Poroszenko zrobił akcent na ukraińskim konserwatyzmie, z oddzielonym od Rosji językiem, Cerkwią i armią. Był typowym establishmentem, który jest od dawna w polityce i sam w sobie jest oligarchą — choć w trakcie kadencji jego majątek akurat się kurczył.
Zełenski — to Kukiz, ale bardzo ukraiński. Zrobił kampanię antyestablishmentową. W ukraińskim populizmie nie ma miejsca na wartości konserwatywne — odwrotnie, ten populizm jest bardzo socjalistyczny: niskie ceny, wyższe pensje, równy dostęp. Co prawda, nikomu dotąd w Ukrainie nie udało się takich postulatów zrealizować — dziwnie byłoby, gdyby to zrobił Zełenski. Ma mało czasu do „półmetka” — w moim odczuciu, do czasu wyborów parlamentarnych 27 października. Po tym będzie miał tylko pod górkę. Jego wyborca nie będzie długo się zastanawiać, odwracając się w stronę kolejnego antyestablishmentowca.”

 

Zdaniem wielu obserwatorów Zelenski to typowy populista deklarujący niechęć do tradycyjnej polityki. Nowy prezydent chce środkami pokojowymi zakończyć wojnę w Donbasie, unika też jednoznacznych deklaracji w sprawie wstąpienia Ukrainy do NATO. Pozostaje też pytanie czy pozwoli sobie na samodzielność, czy pozostanie pod wpływem Ihora Kołomojskiego.  A ten ostatni, co właśnie udowodnił, ma duże umiejętności w pozbawianiu władzy krnąbrnych prezydentów.

 

Link do serialu „Sługa narodu”

Zdjęcie: www.instagram.com/zelenskiy_official/