Uczennica SP nr 5 w Przemyślu autorką jednego z przepisów opublikowanych w książce kucharskiej

Z końcem czerwca do blisko 2500 szkół zarejestrowanych w programie „Mam kota na punkcie mleka” trafi niezwykła książka kucharska, będąca zbiorem najsmaczniejszych przepisów na potrawy z mleka i nabiału. W gronie jej autorów znalazła się uczennica SP nr 5 w Przemyślu.

Autorami przepisów, które znalazły w książce w „Przepisy pełne mleka, czyli to, co Kot Mleczysław lubi najbardziej” są dzieci, które wzięły udział w konkursie kulinarno-plastycznym „Moje ulubione mleczne danie”, przeprowadzonym w ramach kampanii „Mam kota na punkcie mleka”. W gronie laureatów znalazły się dwie uczennice ze szkół z woj. podkarpackiego: Paulina Skawińska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Przemyślu oraz Antonina Ciurko ze Szkoły Podstawowej w Manasterzu. Postawione przed uczestnikami konkursu zadanie polegało na przygotowaniu potrawy na bazie dowolnego produktu nabiałowego oraz przesłaniu zdjęcia lub ilustracji wraz z towarzyszącym jej przepisem.

W zabawie udział wzięło blisko 650 uczniów ze szkół uczestniczących w programie – mówi Agnieszka Maliszewska, dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka. – Po długich i burzliwych naradach Jury wyłoniło 40 finalistów, których prace znalazły się w książce. Mieliśmy naprawdę twardy orzech do zgryzienia, ponieważ w każdą z prac dzieci włożyły mnóstwo wysiłku i serca, a pysznych przepisów na mleczne co nieco mógłby im pozazdrościć niejeden wybitny szef kuchni – dodaje.

W opublikowanych w książce przepisach możemy znaleźć pomysły na ulubione smakołyki Kota Mleczysława, m.in. chrupiące gofry, pyszne koktajle na bazie jogurtu, serowe placki z kaszy manny, truskawkową panna cottę i wiele, wiele innych. „Przepisy pełne mleka, czyli to, co Kot Mleczysław lubi najbardziej” trafią wkrótce do niemal 2500 szkół, które realizują program „Mam kota na punkcie mleka”.