Trzmiele, pijawki i muflon zatrzymane na granicy w Medyce

26 grudnia 2014

Trzmiele, pijawki i muflon zatrzymane na przejściu granicznym w Medyce. Te niestandardowe zakupy przewozili podróżni podczas ostatniego weekendu.

W minioną sobotę, na przejściu granicznym w Medyce, podczas odprawy celnej na kierunku wyjazdowym z Polski w bagażu obywatela Ukrainy znaleziono trzmiele zapakowane w sześć specjalnych opakowań. Owady zakupione w Holandii kosztowały prawie 1,5 tys. euro. Mężczyźnie nie zezwolono na przewiezienie trzmieli, gdyż podlegają one badaniom fitosanitarnym, a te są przeprowadzane na przejściu granicznym w Korczowej.

Funkcjonariuszy SG zaskoczyły również zakupy 24 – letniego Ukraińca, który przewoził poroże jelenia i pogłowie muflona. Mężczyzna mół je przewieźć, gdyż nie podlegają one ochronie CITES.

Natomiast na przejściu granicznym w Krościenku, podczas kontroli bagażu Polaka wracającego z Ukrainy znaleziono kilka tubek kremów i balsamów zawierających ekstrakt z pijawki lekarskiej. Wobec mężczyzny wszczęto postępowanie karno – skarbowe, gdyż pijawki są objęte ochroną gatunkową i przewożenie kosmetyków z ich wyciągu wymaga odpowiedniego zezwolenia.