Szumowski zniechęcał do maseczek. Teraz zachęca. Skąd ta zmiana?

6 kwietnia 2020

Minister zdrowia zmienił swoje stanowisko w sprawie noszenia maseczek ochronnych. Jeszcze 26 lutego Łukasz Szumowski przekonywał na antenie radia RMF FM, że noszenie maseczek ochronnych nie chroni przed zarażeniem koronawirusem.

Maseczki nie pomagają, one nie zabezpieczają przed wirusem, one nie zabezpieczają przed zachorowaniem(…) naprawdę nie pomagają- minister Szumowski dla RMF FM 26 lutego 2020

Zdaniem wielu obserwatorów państwowe służby odradzały w lutym noszenie maseczek obywatelom, ponieważ w Polsce ich najzwyczajniej brakowało. Pod koniec lutego rządowi udało się jednak pozyskać maseczki z Chin, gdzie mieszczą się największe zakłady produkujące akcesoria ochronne dla medycyny. Masowo też do szycia maseczek ruszyli wolontariusze w różnorakich akcjach pomocy szpitalom i prywatnym osobom.

W kwietniu w wypowiedzi dla TVN 24 Szumowski już stwierdził, że w okresie epidemii należy używać maseczek. ,,Powoli powinniśmy iść w kierunku obowiązkowych maseczek na ulicach, w sklepach, w pracy”- powiedział minister.

Przymusowe maseczki na ulicach to rozwiązanie znane m.in. z Czech, gdzie obowiązkowe maseczki wprowadzono już w marcu. Odwrotnie było w Polsce, gdzie początkowo oficjalne czynniki przekonywały, że noszenie maseczek może być wręcz szkodliwe.

Minister zmienił w sprawie maseczek diametralnie zdanie w ciągu niewiele ponad miesiąca. Jak wiele osób zachorowało na COVID-19, słuchając w lutym zapewnień ministra o nieskutecznych maseczkach, prawdopodobnie nigdy nie zostanie ustalone.

 

 

zdj.dom. publ. Ministerstwo Zdrowia