Prezes partii KORWiN i Wojciech Bakun. Dzisiaj live

6 kwietnia 2020

Na dzisiaj zapowiedziane jest spotkanie online prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna ze Sławomirem Mentzenem, wiceprezesem partii KORWiN. Spotkanie w formie live’a dostępne będzie na kanale FB Mentzena.

Panowie będą rozmawiać o sposobach pomocy ze strony samorządu dla lokalnych przedsiębiorców dotkniętych ograniczeniami w działalności gospodarczej. Surowe rozwiązania epidemiologiczne, wprowadzone przez rząd, doprowadziły wiele – zwłaszcza małych, lokalnych przedsiębiorstw – na skraj upadłości.

Mentzen to znany działacz i polityk wolnościowy, często wypowiadający się w mediach społecznościowych. Jednak rozpoznawalny jest głównie jako członek partii Janusza Korwin-Mikkego. Jak na rasowego korwinistę przystało, jest zwolennikiem likwidacji podatku dochodowego i radykalnej obniżki innych danin, w tym podatków lokalnych, takich jak podatek od nieruchomości. A właśnie stawka podatku od nieruchomości jest praktycznie jedynym narzędziem, z którego może skorzystać W. Bakun, chcąc ulżyć lokalnym przedsiębiorcom. Aktualnie w Przemyślu obowiązuje podatek w wysokości 22,60 złotego za metr kwadratowy lokali wykorzystywanych przez przedsiębiorców. Może być ona jednak dowolnie obniżony przez radę miejską w drodze uchwały.   

Partia Konfederacja, w skład której wchodzi ugrupowanie KORWiN, to sól w oku Prawa i Sprawiedliwości. Nowa formacja  prawicowa jest bardziej radykalna, co podoba się młodym wyborcom. Sam Mentzen także niezbyt pochlebnie wypowiada się na temat tzw. tarczy antykryzysowej, jak i partii rządzącej. W jednym z ostatnich wpisów bez litości atakuje PiS:

A czemu u nas za wszelką cenę PiS dąży do wyborów? Bo oni doskonale już wiedzą jakie dramaty będą się odbywać przez kolejne miesiące. Przez najbliższe tygodnie uderzy w nas większa liczba zachorowań, całkowita zapaść szpitali, degrengolada gospodarcza i bezrobocie. Ludziom skończą się pieniądze i zacznie robić się ciepło. (…) Mordując gospodarkę i osłabiając ludzką odporność psychiczną bardzo drogo kupujemy czas, do niczego go nie wykorzystując. Nie widać żadnego planu, żadnej przyjętej strategii poza przeczekaniem- Sławomir Mentzen.

Spotkanie Bakuna i Mentzena może być sygnałem zbliżenia prezydenta Przemyśla do środowiska KORWiN-y i tym samym Konfederacji. Nie byłoby w tym nic dziwnego, ponieważ w Przemyślu rządzi nieformalna koalicja dawnych środowisk Pawła Kukiza, Konfederacji i Platformy Obywatelskiej.

 

zdj.FB S.Mentzen

 

biw