Szpital w Przemyślu ma nowy gabinet i sprzęt do zabiegów rozbijania kamieni nerkowych

15 lutego 2018

W Szpitalu Wojewódzkim w Przemyślu otwarto gabinet do zabiegów rozbijania kamieni nerkowych metodą ESWL. Nowy sprzęt jest skuteczniejszy, a przy tym też przyjaźniejszy dla pacjenta.

Pierwsze inauguracyjne zabiegi odbyły się z udziałem Thomasa Mühlhan, radiologa z ogromnym doświadczeniem szkolącego lekarzy w Europie zachodniej z wykonywania procedury mało inwazyjnego rozbijania kamieni nerkowych. Wprowadzi on lekarzy z oddziału urologii szpitala w Przemyślu w tajniki zabiegu.

Zakup zestawu urologicznego przyczyni się do jednoczesnego zwiększenia ilości świadczeń urologicznych oraz rozszerzy ich spektrum o mało inwazyjne nowoczesne metody diagnostyczne i zabiegowe.

Gdyby liczyć wycenę proponowaną przez NFZ, to faktycznie trudno na tym sprzęcie wyjść finansowo na plus. Jednak aparat ten wpisuje się w naszą ogólną strategię kompleksowości usługi. Chcemy dać pacjentowi pełny zakres możliwości leczenia. Nowy sprzęt jest bardziej nowocześniejszy i skuteczniejszy, przyjaźniejszy dla pacjenta, wiązka fali uderzeniowej jest precyzyjniejsza, pacjent nie ma dolegliwości bólowych. Ten sprzęt uzupełnia instrumentalia, które już posiadamy. – mówi dr n.med. Rafał Walczak, ordynator oddziału urologicznego przemyskiego szpitala.

Metoda ESWL rozbijania kamieni nerkowych, to fala uderzeniowa generowana przez elektromagnetyczną cewkę. Skoncentrowana fala uderza w kamień i rozbija je na drobne fragmenty, które później pacjent już samodzielnie potrafi wydalić.

Zabiegi będą wykonywane w warunkach nowoczesnego gabinetu diagnostyczno- zabiegowego. Zastosowanie nowych technologii znacząco zwiększy komfort oraz skuteczność świadczonych usług. Ponadto zakupiony system umożliwia archiwizację danych zabiegu, co w znacznym stopniu ułatwia dalsze leczenie.

Cały ten zakup i zbudowanie tej możliwości w naszym szpitalu tego rodzaju zabiegów jest kolejnym dowodem, że nie kierujemy się tylko wynikiem finansowym, ekonomicznym. Gdybyśmy zrobili rachunek ekonomiczny, to nie wiem czy to by się u nas obroniło, ale jest coś ważniejszego niż rachunek zysków i strat. Świadczą o tym też inne inwestycje w naszym szpitalu. – mówi dyrektor szpitala Piotr Ciompa.

Rozbudowa gabinetu ESWL z jednoczesnym zakupem aparatury medycznej spowoduję możliwość wykonywania mało inwazyjnych zabiegów rozbijania kamieni nerkowych w obrębie pęcherza, moczowodu i nerki.

W ciągu miesiąca z metody ESWL będzie mogło skorzystać około 30-50 pacjentów.
Koszt nowego sprzętu wraz z remontem sali wyniósł ponad. 1 mln zł.

Anna Fortuna