Szkoła Muzyczna w Przemyślu obchodziła swoje 60 -lecie

21 października 2014

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. A. Malawskiego w Przemyślu obchodził swój jubileusz 60 – lecia istnienia. Uroczyste obchody uświetniające to wydarzenie odbyły się w minioną sobotę.

Podczas ubiegłej soboty Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu obchodził swój huczny jubileusz 60 – lecia istnienia. Obchody rozpoczęła msza św. w bazylice archikatedralnej, po której to nastąpił w obecności orkiestry dętej przemarsz pod budynek szkolny. Dalsze uroczystości przy tłumnie zebranej publiczności odbyły się w Centrum Kulturalnym. Ten szczególny dzień dla szkoły muzycznej postanowili wspólnie uczcić jej sympatycy, pracownicy, uczniowie oraz absolwenci, a także prezydent Robert Choma, Poseł na Sejm RP Marek Rząsa, Dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Władysław Bukowski, zastępca dyrektora CK Janusz Zapotocki oraz pozostali zaproszeni goście. Ci którym nie udało się przybyć osobiście przesłali listy gratulacyjne.

Spotkanie rozpoczęto od wyświetlenia filmu przedstawiającego historię szkoły. Następnie wręczono nagrody i odznaczenia. Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymali : Magdalena Betleja, Joanna Gibała – Szelążek, Jolanta Nodżak – Furgała, Wiesław Semków, Anatol Szamli i Jacek Szot. Odznaka „Zasłużony dla kultury polskiej” trafiła do Magdaleny Jarosz, Franciszka Lotycza, Wojciecha Majchrowicza, Moniki Szpak i Mari Rudawskiej – Pętlak. Cieszący się dużym uznaniem wśród swoich wychowanków jak i pracowników dyrektor szkoły Antoni Guran otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wręczono również Nagrodę Centrum Edukacji Artystycznej Dariuszowi Baszak, Andrzejowi Guranowi, Annie Magdziak, Małgorzacie Ostrowskiej, Oldze Popowicz i Henrykowi Przytockiemu. Nauczyciele tej placówki otrzymali od swojego dyrektora nagrody z okazji niedawno obchodzonego Dnia Edukacji Narodowej. Dzień ten był również okazją do wyróżnienia najzdolniejszych uczniów, otrzymali oni stypendia.

Na koniec obchodów odbył się koncert Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. A. Malawskiego w Przemyślu pod dyrekcją Antoniego Gurana. W ich wykonaniu usłyszeliśmy Symfonię e-moll „Z Nowego Świata” Antonina Dvora`ka.

Początki Szkoły Muzycznej w Przemyślu sięgają 1954 r. Jej pierwszym dyrektorem był Wacław Łuczak. Lekcje wówczas odbywały się w budynku przy ulicy Kościuszki, a następnie w salach SP nr 1 przy ulicy Sienkiewicza. W 1956 r dołączono do szkoły budynki Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej, które mieściły się przy ówczesnej ul. Pstrowskiego. W 1963 r w Przemyślu powstała filia Państwowej Szkoły Średniej Muzycznej w Rzeszowie. Przemyski oddział usamodzielnił się w 1968, a w 1979 r otrzymał sztandar. W roku 1985 funkcję dyrektora tej placówki objął Antoni Guran i obejmuje on to stanowisko do dnia dzisiejszego.

W 1989 r Salezjanie odebrali Szkole Muzycznej swoje budynki. Na trzy lata przekazano jej wówczas budynek po pogotowiu opiekuńczym przy ul. Kraszewskiego. Dzięki staraniom dyrektora Antoniego Gurana w 1990 r władze miasta przekazały szkole budynki na terenie byłej jednostki wojskowej przy ul. Słowackiego.

Uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych są laureatami konkursów zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Uczestniczą oni w festiwalach, w Europejskim Festiwalu Muzycznym Młodzieży. Najzdolniejsi absolwenci pracują jako naukowcy w Akademiach Muzycznych. Od 22 lat szkoła jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej, bierze również udział w Wiosennych Kursach Mistrzowskich w Przemyślu, jest inicjatorem festiwalu Jesień Muzyczna, który obecnie odbywa się pod nazwą Przemyskiej Jesieni Muzycznej.

Przy szkole działa Stowarzyszenie Muzyczne „Symfonia”.

Anna Fortuna