Syryjczycy pod Arłamowem. Zatrzymano przerzut ludzi.

7 stycznia 2020

4 stycznia w okolicach Arłamowa udaremniono przerzut Syryjczyków na terytorium UE. Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali trzech obywateli Syrii i dwóch organizatorów przekroczenia- Polaka i Syryjczyka.

Organizatorzy  przerzutu: 39-letni Polak i 35-letni Syryjczyk podjechali po imigrantów pod zieloną granicę  i zamierzali ich przewieźć do Niemiec. Posługiwali się przy tym samochodem na niemieckich numerach rejestracyjnych. Ponieważ jednak pogranicznicy wykryli ślady pieszego przejścia przez zieloną granicę, podjęto akcję, która doprowadziła do zatrzymania całej piątki.

W akcji brał udział  patrol SG z placówki w Huwnikach. Organizatorzy przerzutu usłyszeli zarzut organizowania nielegalnego przekroczenia granicy i podczas prowadzonych czynności przyznali się do zarzucanych im czynów.

Z kolei trzej młodzi Syryjczycy, którzy przekroczyli granicę podjeżdżając pod nią taksówką i posługując się potem nawigacją w smartfonie, otrzymali karę 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata i zostali wydaleni na Ukrainę.

Syryjczycy to pierwsi ujęci przez SG w tym roku nielegalni imigranci. W 2019 roku zatrzymano ich 133.