Święto Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu

24 czerwca 2014

W ubiegłą niedzielę Zamek Kazimierzowski w Przemyślu obchodził po raz ósmy swoje święto. W trakcie obchodów otworzono wystawę „Tradycja Kazimierzowska wczoraj i dziś”, która będzie stanowić kolejny punkt na szlaku turystycznym wśród aktrakcji miasta.

Dla mieszkańców Przemyśla na wzgórzu zamkowym przygotowano szereg atrakcji. Pokazy strójów z epoki, zwiedzanie zamku, walki rycerskie w wykonaniu pasjonatów z Wioski Fantasy, to tylko niektóre z nich. Uczniowie z I LO przygotowali pracownię alchemika zaś o widowisko historyczne zadbali rycerze Bractwa Diósgyöri i Bractwa Kóbor Lovagok z Miszkolca.

Występy artystyczne zaprezentowali Adam Krzeszowiec i Przemyska Orkiestra Kameralna, Zespół Pieśni i Tańca Przemyśl, zespół Twoje Niebo. Nie mogło też zabraknąć najmłodszych wykonawców z przedszkoli z nr 19 i nr 3 oraz aktorów Sceny Komediowej PCKiN.

W trakcie obchodów Przemyśl otrzymal Medal Króla Kazimierza Wielkiego, który odebrał prezydent Robert Choma z rąk Prezesa Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego Eugeniusza Gołembiewskiego. Odznaczenie przyznano za krzewienie dorobku króla.

Ważnym punktem tego dnia było uroczyste otwarcie wystawy z pamiątkami z epoki króla Kazimierza Wielkiego, którego dokonali wspólnie Dyrektor PCKiN ZAMEK Renata Nowakowska, prezydent Robert Choma, Prezes Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego Eugeniusz Gołembiewski oraz wicemarszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

Gwiazdą wieczoru był zespół Klezmafour. A całość zamknął pokaz „Kozacy na zamku w Przemyślu” przygotowany przez Teatr Ognia „Bohema”.

Imprezę zorganizowało Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK oraz prezydent Przemyśla.

fot. Tomasz Beliński (PCKiN Zamek)