Święto Niepodległości w Przemyślu bez przemówień

5 listopada 2014

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Przemyślu odbędą się bez przemówień. O taki charakter obchodów postulował poseł PO Piotr Tomański.

Podczas tegorocznych obchodów Święta Niepodległości Polski, w Przemyślu nie usłyszymy żadnych przemówień. Taką decyzję podjął prezydent Robert Choma. Wcześniej z apelem aby tegoroczne uroczystości związane z tym świętem odbyły się bez wystąpień polityków zwrócił się do R. Chomy, poseł Piotr Tomański argumentując, że pozwoli to uniknąć wykorzystywania tego doniosłego święta na prowadzenie kampanii wyborczej.

We wtorek, 11 listopada w Przemyślu obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godzinie 10 Mszą świętą w Archikatedrze. Po nabożeństwie podczas przemarszu do Pomnika Orląt Przemyskich złożone zostaną kwiaty przy popiersiu i tablicy poświęconych Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Uroczystości przy Pomniku Orląt Przemyskich o godz. 11.30, obejmą : hymn państwowy, podniesienie flagi na maszt, wykład okolicznościowy, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów. Następnie przewidziane jest śpiewanie pieśni patriotycznych oraz gorąca grochówka serwowana przez Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu.

Również we wtorek, o godzinie 17, na Zamku Kazimierzowskim odbędzie się koncert pieśni patriotycznych połączony ze wspólnym śpiewaniem „W każdej nucie Polska”, przygotowany przez połączone chóry Gimnazjum nr 5 i I LO.

Do udziału w uroczystościach zaprasza prezydent Robert Choma, Rada Miejska oraz Dowództwo Garnizonu Przemyśl.