Światowe Dni Turystyki w Przemyślu. Co się wydarzy?

1 października 2016

Główne imprezy towarzyszące tegorocznym Światowym Dniom Turystyki w Przemyślu odbędą się w sobotę i niedzielę. Sprawdź co na te dni przygotowano dla mieszkańców i turystów tego miasta.

Sobota, 1 października, to XVI Ogólnopolski Rajd im. Dr. M. Orłowicza, organizowany przez PTTK (zgłoszenia: Biuro oddziału PTTK, ul. Waygarta 3, tel. 16 678 53 74, www.przemysl.pttk.pl). Na zakończenie rajdów odbędzie się wspólne ognisko.

Będzie, to również dzień bezpłatnych wejść, do odwiedzenia zapraszają:
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Muzeum Dzwonów i Fajek, Muzeum Archidiecezjalne, Muzeum Twierdzy Przemyśl (wejście od ul. Fredry), Przemyskie Podziemia, Zamek Kazimierzowski, Brama Sanocka Dolna, Schron Kierowania Obroną Cywilną (Szkoła Podstawowa nr 14), Arboretum w Bolestraszycach, Schron Linii Mołotowa – Kaponiera 8813 (wyb. M. Piłsudskiego).
Godz. 10.00 – 18.00 – Wycieczki C.K. Limuzyną (start w Rynku – przejazdy płatne)
Godz. 18.00 – Przejazdy i zwiedzanie miasta Przemyśla Kolejką Turystyczną – „ciuchcią” (start w Rynku – przejazdy płatne)

Niedziela, 2 października
godz. 13.00 – 18.00 – Kiermasz Turystyczny (Rynek Starego Miasta)
• stoiska prezentujące atrakcje turystyczne Przemyśla i okolic – dla dzieci i dorosłych
• degustacje potraw regionalnych
• kiermasz wydawnictw przemyskich i regionalnych
• gry miejskie i questingi: „Kręci mnie rower i chęć poznawania”, „Wolne Królewskie Miasto”, „Tropem osobowości”, „Odkrywamy mozaikowe fragmenty miasta” i inne (org. Koło Przewodników Turystycznych PTTK oraz Punkt IT PORT Przemyśl, dla zwycięzców atrakcyjne nagrody, zgłoszenia na stoisku w Rynku)
• „Poznajemy Przemyśl” – konkursy krajoznawcze
• Działania animacyjne dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Młodzieżowy Dom Kultury
• Przejazdy i zwiedzanie miasta Przemyśla Kolejką Turystyczną – „ciuchcią” i C.K. Limuzyną

Godz. 14.00 – 19.00 – koncerty zespołów muzycznych
„AKWARIUM” 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich, Przemyska Kapela „Ta JOJ”, Electro Collective Quartet, The DOT, Biegun Zachodni

Drugiego października chcemy pokazać potencjał turystyczny Przemyśla naszym mieszkańcom. Markę turystyczną buduje się poprzez samoświadomość najpierw mieszkańców, tego co mamy, a później uświadamianie środowisku zewnętrznemu co mamy ciekawego – mówi koordynatorka Przemyskiego Klastra Turystycznego Renata Stefaniak – Staraliśmy się aby tego dnia pojawiły się na Rynku te podmioty, które nie są na każdej imprezie, m.in. udało nam się namówić firmę Inglot ze swoim mobilnym salonem, który występuje w wielu miastach na dużych imprezach, a w naszym mieście dość rzadko. Mieszkańcy powinni być dumni, że taka firma, światowej rangi jest z Przemyśla, ale żeby być z tego dumnym to trzeba coś o tym wiedzieć. Będą konkursy, nagrody. Będziemy chcieli zapoznać mieszkańców z legendą o naszych niedźwiadkach, które są symbolem miasta. Przechodząc przez Rynek w niedzielę, mamy zobaczyć to co jest tutaj do pokazania.

Impreza towarzysząca
1-2 października (sobota i niedziela), godz. 14.30 – 20.30
Festiwal Slajdów Podróżniczych na Ekranie Kinowym „PRZEMYŚLNE podróże”, org. Grzegorz Baltazar Kajdrowicz oraz Centrum Kulturalne (sala widowiskowa Centrum Kulturalnego, impreza biletowana,
www.przemyslnepodroze.pl)