Światowe Dni Turystyki Przemyśl rozpoczął seminarium warsztatowym

1 października 2016

Seminarium warsztatowym „Klastry w turystyce – wiedza, innowacyjność, rozwój” rozpoczęto w Przemyślu Światowe Dni Turystyki.

Program tegorocznych Światowych Dni Turystyki jest skierowany zarówno do mieszkańców miasta i turystów, którzy chcą aktywnie spędzić ten dzień, jak i do przemyskiej branży turystycznej. Dni Turystyki rozpoczęto seminarium warsztatowym „Klastry w turystyce – wiedza, innowacyjność, rozwój” zorganizowanym przez Polską Organizację Turystyczną oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Bardzo się cieszę, że obchody Światowych Dni Turystyki odbywają się w Przemyślu. Wydaje się, że Przemyśl jest predysponowany do tego aby właśnie tutaj odbywały się takie dni. Jest to miejsce, do którego bardzo chętnie przybywają turyści, z roku na rok obserwujemy ich wzrost. Przez uczestników konferencji chcemy zachęcić do odwiedzania naszego miasta, tych którzy jeszcze u nas nie byli – mówił prezydent Przemyśla Robert Choma.

Chcemy wspierać samorządy, które mają świadomość, że to jest bardzo dobry czas dla poslkiej turystyki. Takie miasta jak Przemyśl będą tymi obszarami – powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Dawid Lasek – Interesują nas klastry, które będą stały na straży jakości usług i produktów.

Podczas czwartkowego seminarium o funkcjonowaniu i koncepcji powstania Przemyskiego Klastra Turystycznego mówiła jego koordynatorka Renata Stefaniak. Jesteśmy bardzo nietypowym klastrem w Polsce ponieważ te które powstawały do tej pory powstawały w ramach projektów finansowanych ze środków zewnętrznych. U nas była to inicjatywa oddolna, bez żadnych źródeł finansowania. I to jest coś co bardzo interesuje zarówno Polską Organizację Turystyczną jak i Ministerstwo Sportu i Turystyki. Pokazać to jako dobry przykład praktyki innym, że można, jakie są z tego korzyści, jak sobie poradzić bez pieniędzy.

Przemyski Klaster Turystyczny powstał w styczniu tego roku. Porozumienie wówczas podpisało 39 podmiotów, od tamtego czasu co tydzień zgłasza się do nich jeden nowy, coraz częściej są to też te spoza branży turystycznej, które jednak widzą sens współpracy z nią.

To jest też fajne, że ta świadomość różnego rodzaju podmiotów, że Przemyśl ma potencjał turystyczny, że w tej branży można szukać miejsca dla siebie. Jest to pozytywne zjawisko i sam fakt, że ta świadomość jest pokazuje, że mamy szanse rozwoju – dodaje R.Stefaniak.

W seminarium uczestniczyła także Służba Celna, która promowała rozwiązania ułatwiające przekroczenie granicy. Rejestracja w serwisie eBooking pozwala na elektroniczną rezerwację odprawt autokarów zorganizowanej grupy turystycznej. Mówimy też o mobilnej aplikacji „Granica”, które nam podpowie jak wygląda bieżąca sytuacja na wybranych przejściach granicznych, jaki jest czas oczekiwania, czy są utrudnienia i które przejście wybrać by szybko i sprawnie przekroczyć granicę – mówiła rachm. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Służby Celnej.