Światło Czułość. Wystawa rewelacyjnych zdjęć młodej przemyskiej artystki

31 marca 2014

Światło Czułość. Ta gra słów stała się tytułem dla wystawy młodej przemyskiej fotografki Aleksandry Sawicz, której wernisaż odbył się w piątkowe popołudnie w przemyskim Zamku Kazimierzowskim. Te dwa słowa w pełni opisują też zarówno formę, jak i treść prezentowanych zdjęć, którym artystka nadała prawdziwie kobiecą zmysłowość.

Pomimo młodego wieku fotografki, zdjęcia charakteryzują się dużym przemyśleniem i wystudiowaniem, przy czym nie brakuje im młodzieńczej świeżości i lekkości. Sama artystka przyznaje, że inspiracją dla niej są prace Tim’a Walker’a i Annie Leibovitz, w których, jak mówi, – każdy detal jest przygotowany, jednak samo ujęcie zdaje się być spontaniczne. W zdjęciach Aleksandry Sawicz wpływ ten jest wyraźnie widoczny, jednak w żadnym razie, nie można powiedzieć, że brak im indywidualnego, autorskiego stylu młodej fotograficzki. Specyficzna gra światła i kolorów, stonowane barwy w ujęciach pod słońce, wydają się być znakiem rozpoznawczym artystki.

Aleksandra Sawicz zaczęła fotografować sześć lat temu, jeszcze w szkole podstawowej, jednak poważnie i artystycznie do tematu zaczęła podchodzić trzy lata temu. Pasją do fotografowania zaraziła się od taty. To on zadbał o pierwsze podręczniki, z których młoda fotografka czerpała pierwszą wiedzę. Po prezentowanych na wystawie pracach, widać, że te trzy lata, to czas niezmarnowany.
Prezentowana wystawa Światło Czułość, to pierwsza indywidualna ekspozycja prac młodej artystki, rok temu jej fotografie zawisły w Galerii Sztuki w Galerii Sanowa, wśród innych prac uczestników z Warsztatów Plastycznych dla Dorosłych, organizowanych przez Centrum Kulturalne.
Na pytanie, czy swoją przyszłość wiąże ze sztuką, czy z bardziej przyziemną fotografią reklamową, Aleksandra Sawicz odpowiada – Myślę, że mam czas na tę decyzję, jedno drugiego nie wyklucza i chciałabym połączyć te dwie dziedziny. Nie ukrywam jednak , że marzę o tym, aby znajdywać fotografie mojego autorstwa na łamach magazynów, czasopism.

Wystawę Światło Czułość można zobaczyć przez najbliższe dwa miesiące na Zamku Kazimierzowskim w Galerii Debiuty, która znajduje się w Baszcie Wschodniej.

Piotr Gdula

Zdjęcia z wernisażu: Piotr Gdula
W galerii wykorzystaliśmy pracy Aleksandry Sawicz