Sukces Podkarpacia na Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych

29 sierpnia 2014

W dniach 23-26 sierpnia w Bydgoszczy odbyły się X Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Zawodnicy z Podkarpacia wrócili z 19 złotymi medalami. Przemyśl reprezentowało dwoje zawodników.

W X Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które odbyły się w Bydgoszczy uczestniczyli sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną. Wystartowało 1000 zawodników przy udziale 340 trenerów i innych członków ekipy, 160 osób komitetu organizacyjnego i 70 obsługi technicznej, 120 sędziów, 650 wolontariuszy, 30 osób obsługi medycznej, razem 2340 osób.

Województwo Podkarpackie reprezentowało 54 zawodników, 15 trenerów i 2 kierowników ekipy. Zawodnicy rywalizowali w 10 konkurencjach: lekka atletyka, gimnastyka, piłka nożna 7 osobowa, trójbój siłowy, tenis kolarstwo, pływanie, tenis stołowy, bowling i badminton. Zawody te były eliminacją do wyłonienia reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska na XIV Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Los Angeles (USA) w 2015 roku.

Kadra Podkarpacia zdobyła 19 złotych, 15 srebrnych i 15 brązowych medali. Przemyśl reprezentowali: Sara Gerc (brąz w pływaniu), Wiktor Kisiel (4 miejsce w kolarstwie), Piotr Pająk (trener kolarzy) i Tomasz Bandrowicz (kierownik sportowy kadry).

Przed wyjazdem sekcja Olimpiad Specjalnych w Przemyślu w osobie Tomasza Bandrowicza zorganizowała akcję „Sportowcy sportowcom”, której celem było wsparcie i doping zawodników Olimpiad Specjalnych reprezentujących Podkarpacie. Sportowcy pełnosprawni integrowali się i wspierali sportowców niepełnosprawnych intelektualnie poprzez zdjęcia umieszczane na facebooku wraz z hasłami podrywającymi do sportowej walki lub poprzez uniesienie kciuka na zdjęciu. Nieważne jaką dyscyplinę sportu uprawiasz i komu kibicujesz – liczyło się wsparcie okazane przez zdjęcie.
Zasięg akcji oraz przychylność i otwartość zawodników z różnych dyscyplin sportu bardzo mile nas zaskoczyła. Była to pierwsza tego typu akcja integracyjna w Polsce!! Wszystkim sportowcom, którzy się przyłączyli bardzo serdecznie dziękujemy i dedykujemy zdobyte medale.
Szczególne podziękowania dla Przemka Korobczaka i SRS Czuwaj Przemyśl, dzięki którym akcja nabrała właściwego toru i rozmachu.

Do akcji przyłączali się kolejno:

– SRS Czuwaj Przemyśl (I liga piłki ręcznej)
– SPR Stal Mielec (superliga piłki ręcznej)
– Stal Mielec (II liga piłki nożnej)
– MKS Polonia Przemyśl (III liga siatkówki kobiet)
– KS „7” Jarosław (II liga piłki ręcznej kobiet)
– Erem Rally Team (rajdy samochodowe)
– Polska Organizacja JIU-JUTSU (Tomasz Dańko – vice mistrz świata, Mateusz Klęsk – złoty medalista Europejskich Igrzysk Sztuk Walki)
– Paweł Wojciechowski (lekkoatleta, mistrz świata w skoku o tyczce)
– KS Pałac Bydgoszcz (Orlen liga siatkówki kobiet)
– kolarze górscy z Przemyśla
– MKS Motor Przemyśl (III liga piłki nożnej kobiet)