Strzał w dziesiątkę – nowoczesna strzelnica dla Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej

6 lutego 2020

Z dumą i błyskiem w oku prezentowali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu nową strzelnicę pistoletową, oddaną do użytku w czwartek, 6.02. br.

Na uroczystym otwarciu obecni byli m. in.: komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun oraz przedstawiciele służb mundurowych i duchowieństwa. Rolę gospodarza pełnił komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej – gen. bryg. SG Robert Rogoz.

Uczestnicy ceremonii podkreślali, że to właśnie na ludziach z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej spoczywa ciężar ochrony nie tylko granicy naszego kraju, ale jednocześnie zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. A współczesny funkcjonariusz straży granicznej ma coraz częściej do czynienia z przestępczością zorganizowaną i musi do perfekcji opanować techniki interwencji, sztukę walki wręcz i posługiwania się bronią palną. I jakby na potwierdzenie tych słów mieli oni okazję na własne oczy zobaczyć sceny, jak z sensacyjnego filmu, w wykonaniu „chłopaków” ze straży granicznej, które rozegrały się w nowo otwartej strzelnicy.

Strzelnica jest jedną z najnowocześniejszych na Podkarpaciu. Znajduje się tu 7 stanowisk do strzelania na odległość do 25 m, z ruchomymi tarczami o regulowanej prędkości poruszania, co pozwala strzelać do ruchomego celu. Możliwe są tu szkolenia przy użyciu różnego rodzaju broni, którą dysponuje straż graniczna, a są to: pistolety, pistolety maszynowe, karabinki, broń gładkolufowa i pneumatyczna. Multimedialny trenażer strzelecki umożliwia użycie broni laserowej i amunicji ostrej. Najnowocześniejsze systemy elektroniczne, optyczne i akustyczne pozwalają na pozorowanie najróżniejszych sytuacji zagrożenia – gdyż w rzeczywistych akcjach trzeba działać w trudnych warunkach, np. w złym oświetleniu i wychwytywać różnego rodzaju bodźce dźwiękowe.

Istotną rzeczą, jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowników strzelnicy, są zabezpieczenia antywypadkowe oraz bardzo wydajny system wymiany powietrza, chroniący przed skutkami działania gazów prochowych uwalnianych podczas strzelania.
Obiekt dysponuje również salami szkoleniowymi, m. in. do ćwiczenia technik interwencji oraz rozbudowanym zapleczem, w tym warsztatowym i medycznym.
Na strzelnicy Bieszczadzkiego Oddziału SG swoje umiejętności będą mogli doskonalić również funkcjonariusze innych służb mundurowych.
Dodać warto, że wiele słów uznania padło pod adresem wykonawcy obiektu, do którego raz po raz ktoś podchodził, mówiąc spontanicznie: „Dobra robota!”…

Strzelnicę wzniesiono kosztem 8 mln złotych, a sfinansowana została w ramach „Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017 -2020”.

sa

Zdjęcia – E. Pikor, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu