Stowarzyszenie Róża Wiatrów przywraca Przemyską Przystań Wodną do życia

21 sierpnia 2018

Stowarzyszenie Róża Wiatrów działające w Przemyślu od 2014 roku, propaguje żeglarstwo wśród mieszkańców Przemyśla. Głównymi odbiorcami są dzieci i młodzież, która poznaje tajniki tego pięknego sportu na śródlądziu i morzu. Co rocznie ponad 200 dzieci wyjeżdża na Niebieskie Szkoły, rejsy pełnomorskie, szkolenia żeglarskie.

Co roku stowarzyszenie podnosi sobie poprzeczkę w działaniu. Teraz postanowiło przywrócić do życia Przystań Wodną – która jest w opłakanym stanie i wymaga kapitalnego remontu – aby nadal służyła mieszkańcom i tak jak przed laty mogły z niej korzystać dzieci i młodzież min. podczas nieodpłatnych zajęć żeglarskich, które prowadzi stowarzyszenie.

Całość zadania została podzielona na kilka etapów działania, pierwszy z nich to odczyszczenie całego terenu, który się już rozpoczął. Następnie Stowarzyszenie przystąpi do przywracania funkcjonalności budynku, który wymaga naprawy elewacji, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej oraz podłączenia mediów, a także wykonania kapitalnego remontu wnętrza. Ostatni etap to naprawa utwardzonego zejścia do wody z łagodnym wejściem do rzeki San umożliwiający mieszkańcom łatwe wyjmowanie sprzętu pływającego jak pontony, kajaki itp. Każda pomoc będzie mile widziana i przyśpieszy zakończenie prac przywrócenia Przemyskiej Przystani Wodnej do życia. Została utworzona także zbiórka na https://pomagam.pl/rip5gkpe .

W miesiącu czerwcu przemyskie stowarzyszenie otrzymało propozycję od Polskiego Związku Żeglarskiego przystąpienia do Ogólnopolskiego Programu POLSAILING, który ma na celu popularyzację żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży w klasie Optimist. Niestety głównym wymaganiem żeby Przemyśl mógł być dziewiątym miastem w Polsce biorącym udział w programie było posiadanie magazynu na przechowywanie łódek szkoleniowych Optimist, sali wykładowej oraz szatni z sanitariatami dla dzieci.

Mamy nadzieję że zdążymy do przyszłego sezonu żeglarskiego z remontem przystani i będziemy mogli sprostać wymaganiom Polskiego Związku Żeglarskiego z którym pozostajemy w ciągłym kontakcie. Oczywiście nie zmienia to naszego działania i realizujemy swój własny projekt bezpłatnych zajęć żeglarskich dla dzieci i młodzieży w ramach Przemyskiej Akademii Żeglarskiej. – mówią działacze z Róży Wiatrów.
Stowarzyszenie Róża Wiatrów jako nieliczne w Polsce, a jedyne na Podkarpaciu posiada licencję szkoleniową śródlądową oraz morską Międzynarodowej Federacji Szkół Żeglarskich International Sailing Schools Association w szkoleniu żeglarskim, motorowodnym oraz radiooperatora jednostek morskich SRC. Obecnie szkolą na uprawnienia żeglarskie śródlądowe oraz morskie Polskiego Związku Żeglarskiego, motorowodne Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego oraz Międzynarodowej Federacji Szkół Żeglarskich ISSA.