Spotkanie z Michałem Rusinkiem – wieloletnim sekretarzem Wisławy Szymborskiej

29 marca 2019

Przemyska Biblioteka Publiczna zaprasza w 4 kwietnia 2019 r. o godz. 17.00 na spotkanie autorskie z dr. hab. Michałem Rusinkiem, literaturoznawcą z Uniwersytetu Jagiellońskiego, tłumaczem, pisarzem, byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej, prezesem jej Fundacji. Spotkanie odbędzie się w Czytelni Głównej PBP przy ul. Grodzkiej 8.

Michał Rusinek urodził się w 1972 roku w Krakowie, gdzie nadal mieszka z rodziną. Był wieloletnim sekretarzem Wisławy Szymborskiej. A został nim z polecenia prof. Teresy Walas, która prywatnie była przyjaciółką noblistki i promotorką pracy magisterskiek M. Rusinka na polonistyce Uniwersytetu Jagiellońskiego. Miał jej pomagać przez trzy miesiące, między przyznaniem a wręczeniem nagrody w 1996 roku. Został z nią aż do śmierci W. Szymborskiej w 2012 r.

W roku 2016 ukazała się ksiażka M. Rusinka „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”, opisująca historię ich współpracy. Jest również tłumaczem z języka angielskiego (przekładał m.in. książki o Kubusiu Puchatku i Misiu Puddingtonie), pisze książki dla dzieci i dorosłych, układa wiersze i teksty piosenek śpiewanych m.in. przez Grzegorza Turnaua, Annę Marię Jopek, Dorotę Miśkiewicz, Natalię Kukulską.