Spotkanie ministra Andrzeja Halickiego z mniejszością ukraińską w Przemyślu

4 listopada 2014

Podczas swojej wizyty w Przemyślu minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki spotkał się z uczniami Zespołu Szkół nr 2 im. M. Szaszkiewicza oraz z mniejszością ukraińską.

W poniedziałek, 3 listopada z wizytą do Przemyśla przybył minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. Wraz z przedstawicielami lokalnych władz spotkal się on z uczniami Zespołu Szkół nr 2. Placówka ta w roku 2011 i 2013 otrzymała dotacje Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na przebudowę budynku, w którym znajduje się przedszkole, szkoła podstawowa, , gimnazjum i liceum z ukraińskim językiem nauczania.

Podczas spotkania z mniejszością ukraińską w Ukraińskim Domu Ludowym Anrzej Halicki podkreślił Wielokulturowość to nasze dziedzictwo. Każdy rodzaj propagowania kultury, języka ludzi związanych z tą ziemią od wieków jest naszym obowiązkiem. Nie zapominając o tradycji, należy pamiętać o dniu dzisiejszym i przyszłości. Jak to ważne widać podczas kontaktów z młodzieżą, która tak chętnie ukazuje i kultywuje tradycje, żyjąc we współczesnej, zjednoczonej Europie. To ogromna wartość. Lokalnie musimy nauczyć się współdziałać, bo to wy jesteście bramą zachodu dla Ukraińców.

Podczas spotkania poruszono kwestie finansów szkolnictwa mniejszości narodowych oraz upamiętniania przedstawicieli kultury ukraińskiej w przestrzeni publicznej. Na Podkarpaciu mieszka prawie 3,5 tysiąca osób należących do mniejszości ukraińskiej.