Spora suma w reklamówce

15 lipca 2020

Na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej  kontrolowali samochód z naczepą, który wjeżdżał do Polski jako pusty środek przewozowy. Jak się okazało nie całkiem jednak pusty.

Podczas rewizji wyszło na jaw, że 42- letni kierowca z Ukrainy, wbrew obowiązującym przepisom, nie zgłosił przewozu znacznych ilości środków pieniężnych. W kabinie samochodu – w foliowym worku – znajdowało się 100 tys. złotych.

Dodatkowo funkcjonariusze kontrolując pojazd wykryli 30 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Kierowca złożył wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i wpłacił 5,2 tys. złotych na poczet grożącej kary .

Niespełna miesiąc wcześniej, podczas kontroli pojazdów także na przejściu granicznym w Korczowej, funkcjonariusze KAS ujawnili w bagażu kierowcy blisko 200 tys. złotych. W marcu natomiast podczas kontroli pociągu relacji Kijów-Przemyśl wykryto 60 tys. dolarów amerykańskich, które w reklamówce oraz wierzchniej odzieży przewoził 23-letni obywatel Ukrainy.

Zatem wybierając się w podróż pamiętajmy, o czym przypomina Krajowa Administracja Skarbowa – osoby przekraczające granicę państwową mają obowiązek zgłaszać w formie pisemnej przywóz do kraju oraz wywóz za granicę krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, jeżeli ich wartość przekracza łącznie równowartość 10.000 euro. Niedopełnienie tego obowiązku lub podanie w deklaracji nieprawdziwych danych podlega karze grzywny.

 

Zdjęcia – KAS