Słynny przemyślanin Henryk Jaskuła ponownie nagrodzony

11 stycznia 2018

Mieszkaniec Przemyśla Henryk Jaskuła został honorowym członkiem Bractwa Wybrzeża „Mesa Kaprów Polskich”. Przyznano mu również nagrodę Topór Chwały Mórz.

Henryk Jaskuła został pierwszym w historii honorowym członkiem Bractwa Wybrzeża „Mesa Kaprów Polskich”. 94-letni mieszkaniec Przemyśla otrzymał także Topór Chwały Mórz – nagrodę przyznawaną raz w życiu za wybitne osiągnięcia w pracy i służbie na morzu i dla morza.

Henryk Jaskuła to pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył ziemię. W dniu 12 czerwca 1979 r., z portu w Gdyni wyruszył w rejs na jachcie „Dar Przemyśla”. Trasa wiodła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, na południe od Australii i Nowej Zelandii, wokół Przylądka Horn. Po 344 dniach na morzu dopłynął do Gdyni 20 maja 1980 r. Na pokładzie miał radioodbiornik oraz radio do łączności na krótkim dystansie. Jego zapasami żywności były konserwy mięsne Baltony, grochówka od wojska, chleb w dwukilogramowych porcjach, 500 l wody – dzięki wykorzystaniu deszczówki zużył tylko 300 l, 24 butelki spirytusu, kilka piw i win.

H.Jaskuła pobił również ówczesny rekord świata w długości przebywania na morzu non-stop w samotnym rejsie.

Henryk Jaskuła jest Honorowym Obywatelem Miasta Przemyśla, odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”, Super Kolosem za całokształt dokonań żeglarskich.

Fot. Rafał Porada (www.przemysl.pl)