Skorzystaj z nowego przewodnika po przejściach granicznych. Znajdziesz go w swoim smartfonie

16 grudnia 2016

Aplikacja „Asystent Granica” zwyciężyła w konkursie na najlepsze zrealizowane usługi, przydatne dla obywateli. Aplikacja jest wirtualnym przewodnikiem po drogowych, lotniczych, kolejowych, morskich i pieszych przejściach granicznych.

Wyboru dokonała Akademia Zarządzania Instytucjami Publicznymi, która działa przy Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

Asystent Granica” jest wirtualnym przewodnikiem po drogowych, lotniczych, kolejowych, morskich i pieszych przejściach granicznych. Zadaje pytania użytkownikowi i na podstawie odpowiedzi na nie wskazuje np. jakie dokumenty powinien posiadać ze sobą podróżny i jaką trasą/pasem przekroczy granicę. Podróżny dowie się też, co może przewozić przez granicę i w jakich ilościach. Informacje są dostosowane indywidualnie w zależności od wybranego kierunku podróży, środka transportu czy przejścia granicznego. Aplikacja uwzględnia też obywatelstwo podróżnego.

Bezpłatną aplikację mobilną opublikowano przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie w lipcu 2016 r. Wersja na urządzenia mobilne dostępna jest w sklepach poszczególnych systemów operacyjnych w polskiej, angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej, niemieckiej, rosyjskiej i włoskiej wersji językowej. Wersja przeglądarkowa znajduje się w serwisie www.granica.gov.pl .

Aplikacja przeglądarkowa i mobilna cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród użytkowników. Ma ok. 1,7 tys. wywołań w przeglądarkach internetowych miesięcznie oraz ok. 2 tys. pobrań przez odbiorców mobilnych.

Asystenta Granica” stworzył zespół funkcjonariuszy celnych z Departamentu Służby Celnej Ministerstwa Finansów, izb celnych granicznych w Białej Podlaskiej, Białymstoku, Olsztynie, Przemyślu oraz w Warszawie a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Prace techniczne nad aplikacją i rozbudową serwisu realizowała grupa informatyków z Izby Celnej w Białymstoku.