Rozbito gang przemytników ludzi [FILM]

15 marca 2019

Dzięki międzynarodowej współpracy służby graniczne Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy rozbiły międzynarodowy gang szmuglerów ludzi. Schemat działania przestępców był prosty – obywatele krajów Dalekiego Wschodu przylatywali samolotem na Ukrainę, a stamtąd już pod opieką przemytnika przechodzili do Unii Europejskiej przez zieloną granicę.

Od jednego przemyconego na zachód Azjaty inkasowano 2500 dolarów. Z ustaleń służb wynika, że w ostatnim czasie grupa przerzuciła przez granicę co najmniej sto osób.
Przemytniczy biznes był sprawnie zorganizowany. Przestępcy zapewniali klientom wyżywienie i zakwaterowanie, a po przejściu do strefy Schengen imigranci byli dalej przetransportowywani do miejsca docelowego znajdującego się w Niemczech.

Ustalono także, że grupa przestępcza oprócz przerzucania imigrantów zajmowała się fałszowaniem dokumentów.

Funkcjonariusze Wydziału ds. Handlu Ludźmi i Nielegalnej Migracji Narodowej Centrali ds. Przestępczości Zorganizowanej Policji Kryminalnej Dochodzeniowej Republiki Czech, Narodowej Jednostki do Walki z Nielegalną Migracją Republiki Słowacji, a także Pionu Operacyjnego Państwowej Służby Granicznej Ukrainy działali przy zatrzymaniach równocześnie. Akcja pod kryptonimem „LONG WAY”pozwoliła zatrzymać w samej Republice Czeskiej 12 członków szajki.

Zdj. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu