Podkarpacka jedynka Koalicji Europejskiej do PE z …Małopolski

16 marca 2019

Koalicja Europejska przedstawiła swoich czołowych kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Podkarpacką jedynką będzie europoseł z PSL Czesław Siekierski. Wątpliwości jednak budzi fakt, że Siekierski ma niewiele wspólnego z Podkarpaciem, jeśli w ogóle ma coś wspólnego.

PSL-owiec  pochodzi z Kielecczyzny, a w wyborach do PE od lat startuje z okręgu małopolsko – świetokrzyskiego. Jest doświadczonym europarlamentarzystą, który swój mandat w Brukseli sprawuje od 2004 roku. Jest przewodniczącym komisji rolnictwa i rozwoju wsi w PE. 

Siekierski na podkarpacką jedynkę trafił w ramach dealu politycznego między koalicjantami – Platformą Obywatelską, PSL-em, SLD, Nowoczesną i Zielonymi wypychając z pierwszego miejsca Elżbietę Łukacijewską.

Łukacijewska nie wystartuje także z drugiej pozycji – ta zajęta jest przez Krystynę Skowrońską, wieloletnią posłankę PO związaną z Mielcem i Przecławiem.

Oficjalnie nie jest jeszcze wiadomo, kto będzie reprezentował ziemię przemyską w wyborach europejskich z list KE. Wstawienie na czoło podkarpackiej listy polityka spoza Podkarpacia może być jednak odebrane jako przejaw lekceważenia przez centralę Koalicji podkarpackich wyborców.